Eksperymentalna prognoza IMGW na wiosnę i lato 2022. Co szykuje pogoda

Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Warunki biometeorologiczne w niedzielę 26.03
Warunki biometeorologiczne w niedzielę 26.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał eksperymentalną długoterminową prognozę pogody. Synoptycy przekazali, jakie warunki mogą czekać nas w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu 2022. Sprawdź, jaką aurę może przynieść wiosna i pierwsze miesiące lata.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępną, eksperymentalną prognozę pogody na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec.

Prognoza IMGW na kwiecień

Kwiecień to drugi miesiąc wiosny. Według synoptyków IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju może kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

W przypadku opadów, ich suma w południowych regionach kraju może być zbliżona do normy wieloletniej. W centrum i północnych regionach opady prawdopodobnie przekroczą normę.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na kwiecień 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza długoterminowa temperatury i opadu. Kwiecień 2022IMGW

Prognoza IMGW na maj

Cieplej niż zwykle zapowiada się także maj. Według IMGW w całym kraju należy spodziewać się temperatury wyższej, niż wskazuje średnia wieloletnia z lat 1991-2020.

Tymczasem miesięczna suma opadów w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na maj 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza długoterminowa temperatury i opadu. Maj 2022IMGW

Prognoza IMGW na czerwiec

Czerwiec to miesiąc, w którym rozpoczyna się lato - meteorologiczne, astronomiczne i kalendarzowe. Według synoptyków IMGW w czerwcu średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobniej znajdzie się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Synoptycy twierdzą, że podobnie będzie w przypadku opadów. Jedynie w regionach wschodnich i południowo-wschodnich suma opadów może przekraczać normę.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na czerwiec 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza długoterminowa temperatury i opadu. Czerwiec 2022

Prognoza IMGW na lipiec

Jak przewidują synoptycy IMGW, w lipcu średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Identycznie ma być w przypadku opadów - podają synoptycy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lipiec 2022 r. dla wybranych miast w PolsceIMGW
Prognoza długoterminowa temperatury i opadu. Lipiec 2022IMGW

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"

Jak wyjaśnili synoptycy IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych dla danego miesiąca jest określana przy wykorzystaniu normy wieloletniej z okresu obejmującego lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu są sortowane się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów mieszczącą się w zakresie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

Gdy w prognozie czytamy, że przewidywana przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów jest:

- powyżej normy - można stwierdzić, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "w normie" oraz "poniżej normy");

- w normie - można uznać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020, zarówno pod względem temperatury, jak i sumy opadów;

- poniżej normy - można założyć, że miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "powyżej normy" oraz "w normie").

Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach

Synoptycy IMGW zwracają uwagę, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. W przypadku prognozy sumy opadów wartości "powyżej normy" nie oznaczają, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, przy czym prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Modele prognostyczne wykorzystywane do opracowywania prognoz długoterminowych

Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).

Autor:kw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości