TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Sprawdź, by zadbać o swoje bezpieczeństwo

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
ps,kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W środę wieczorem nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, miejscami pada grad. Wiatr w porywach rozpędza się do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce.

Nad Polską występują burze o umiarkowanym natężeniu - poinformował przed godziną 22 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, lokalnie z gradem, a także przed intensywnymi opadami deszczu.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- kujawsko-pomorskim, w miejscowości Strzelno;

- wielkopolskim, w Sompolnie, Ślesinie i Kleczewie.

Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady deszczu rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy i wiatr dochodzący w porywach do 60-80 kilometrów na godzinę.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:ps,kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości