Gdzie jest burza. Wyładowania zmierzają na wschód

Aktualizacja:
Autor:
anw,as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? Nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu, miejscami ulewne, oraz wiatr, który w porywach wieje z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Nad zachodnią i południowo-zachodnią Polską przemieszcza się aktywny, groźny front atmosferyczny, na którym piętrzą się chmury burzowe - wskazała około godziny 20.30 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- wielkopolskim, w okolicach Pyzdr, Goliny i Konina. Wyładowania zmierzają na wschód w kierunku Koła i Sompolna;

- łódzkim, w rejonie miast i miejscowości: Uniejów, Poddębice, Łódź, Pabianice, Łask, Tuszyn, Koluszki, Wolbórz, Piotrków Trybunalski, Sulejów, Opoczno. Burze idą na wschód na Stryków, Głowno, Rawę Mazowiecką i Drzewicę;

- świętokrzyskim, w pasie Przedbórz - Radoszyce - Małogoszcz -Jędrzejów - Pińczów - Busko-Zdrój - Działoszyce. Zjawiska zmierzają na Końskie, Stąporków, Kielce, Morawicę i Szydłów;

- śląskim, w okolicach Myszkowa, Zawiercia i Siewierza. Wyładowania zmierzają na północny wschód w kierunku Koniecpola, Włoszczowy i Szczekocin;

- małopolskim, w rejonie miast i miejscowości: Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Szczawnica, Brzesko, Bochnia i Krzeszowice. Burze idą na północny wschód w kierunku Dukli, Gorlic, Tarnowa i Skały.

Burze są umiarkowane i silne, miejscami pada w nich grad. Wyładowaniom towarzyszą opady deszczu do 20-40 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach osiąga prędkość do 70-80 kilometrów na godzinę.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Autor:anw,as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości