Ewakuowany obóz harcerski, drzewo spadło na auto, uszkodzone budynki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24
Ulewy na Opolszczyźnie
Ulewy na OpolszczyźnieMariusz Materlik
wideo 2/2
Ulewy na OpolszczyźnieMariusz Materlik

Przez Polskę w środę przetoczył się front atmosferyczny, niosąc gwałtowne zjawiska. Z powodu burz, którym miejscami towarzyszyły opady gradu, strażacy interweniowali kilkaset razy.

Środa w części kraju upływała pod znakiem burz. Zagrzmiało między innymi na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Kujawach, Pomorzu, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce. Zjawiskom towarzyszyły opady deszczu do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągał prędkość do 70 kilometrów na godzinę.

Kilkaset interwencji

Jak poinformował w czwartek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, do godz. 21 strażacy odnotowali około 400 interwencji związanych z burzami. W województwie świętokrzyskim nawałnice spowodowały konieczność ewakuacji obozu harcerskiego.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce w województwach śląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz opolskim.

W Toruniu drzewo spadło na samochód osobowy, w którym był kierowca - na szczęście nie odniósł obrażeń.

Ewakuowany obóz harcerski

W województwie świętokrzyskim, w miejscowości Wólka Smolana w związku z nawałnicą prewencyjnie ewakuowano 38 harcerzy i siedmiu opiekunów obozu harcerskiego. Wszyscy zostali przetransportowani do pobliskiej szkoły.

Jak przekazał starszy kapitan Mariusz Czapelski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Końskich w środę w nocy do strażaków zgłosił się komendant obozu w Wólce Smolanej, który poprosił o pomoc w przetransportowaniu jego podopiecznych do pobliskiej szkoły.

- W związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi komendant poprosił o pomoc w ewakuacji obozu. Na miejsce zostało wysłanych pięć zastępów straży. Grupa, w której skład wchodziło 38 nastoletnich harcerzy oraz siedmioro opiekunów została przetransportowana do szkoły w Miedzierzy, gdzie spędziła noc - poinformował Czapelski.

Ewakuacja miała charakter prewencyjny. Nikomu nic się nie stało.

- W takich sytuacjach, kiedy istnieje zagrożenie występowania gwałtownych burz, lepiej zachować ostrożność. Obozowiska są przez nas kontrolowane, mamy stały kontakt z opiekunami grup - zaznaczył strażak.

Uszkodzone budynki na Opolszczyźnie

Zawalony budynek gospodarczy w Opolu, uszkodzony komin w Luboszycach i zalane ulice pod wiaduktami w Opolu, to skutki burzy, która przeszła w środę nad regionem.

Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, do końca dnia w środę strażacy uczestniczyli w blisko 50 interwencjach związanych z burzami w kilku miejscowościach województwa. Głównie były to wezwania do usunięcia konarów drzew i wypompowywania wody z budynków.

Najwięcej interwencji odnotowano w Opolu, gdzie przy ulicy Kwoczka zawalił się dach budynku gospodarczego, w którym przechowywano maszyny rolnicze. Straty oszacowano na pół miliona złotych.

W Luboszycach piorun uszkodził przewód kominowy w budynku jednorodzinnym. Woda zalała ulice pod wiaduktami na ulicy Wojska Polskiego i Prószkowskiej. Przez pewien czas były one nieprzejezdne, a dla autobusów miejskich obsługujących niektóre linie na Zaodrzu wyznaczono alternatywne trasy.

Zalana droga pod wiaduktem na ulicy Wojska Polskiego w OpoluMariusz Materlik
Ulewa na Opolszczyźnie Mariusz Materlik
Grad w Opolu
Grad w OpoluMariusz Materlik

Niemal 70 interwencji na Śląsku

Blisko 70 razy interweniowali minionej doby śląscy strażacy w związku z burzami. Wyjeżdżali między innymi do połamanych konarów i pompowania wody z piwnic. Uderzenia pioruna doprowadziły w regionie do kilku pożarów budynków - podały w czwartek rano służby kryzysowe wojewody śląskiego.

Jak przekazało Wojewódzkie Centrum Zarządzana kryzysowego, PSP w ciągu minionej doby odnotowała 69 interwencji dotyczących zdarzeń atmosferycznych. Były to głównie wyjazdy do drobnych wiatrołomów i pompowania wody z piwnic, posesji i dróg.

"W miejscowości Nierada, gmina Poczesna piorun uderzył w dach budynku mieszkalnego. Właściciel przed przybyciem Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza ugasił niewielki pożar. W miejscowości Zawada, gm. Kamienica Polska, piorun uderzył w drewnianą stodołę, która całkowicie spłonęła. W powiecie mikołowskim w Łaziskach Górnych ul. Modrzewiowa po uderzeniu pioruna nastąpił pożar domu jednorodzinnego" - opisało WCZK.

Po intensywnych opadach na rzekach w woj. śląskim nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych.

Autorka/Autor:kw,anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Materlik

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Niedziela 14.07 przyniesie wielu regionom kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura wyniesie od 23 do 31 stopni. Warunki biometeo przeważnie będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 14.07. Kolejny dzień z burzami

Pogoda na dziś - niedziela 14.07. Kolejny dzień z burzami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP