Alerty IMGW - upał. Niemal cały kraj z ostrzeżeniami drugiego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps,
anw
Źródło:
IMGW, PAP
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noc
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed upałami. W prawie całej Polsce obowiązują alarmy drugiego i pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie upał może być groźny dla życia i zdrowia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alerty IMGW drugiego stopnia - upał

Alerty IMGW drugiego stopnia, tak zwane pomarańczowe, obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim;

- pomorskim, z wyłączeniem powiatów wejherowskiego i puckiego;

- kujawsko-pomorskim;

- warmińsko-mazurskim;

- lubuskim;

- wielkopolskim,

- łódzkim;

- dolnośląskim, z wyjątkiem powiatów: jeleniogórskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego;

- opolskim;

- śląskim, z wyjątkiem powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, bielskiego, Bielsko-Biała;

- małopolskim, z wyjątkiem powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego;

- podkarpackim, poza powiatami położonymi na południowym wschodzie i wschodzie;

- świętokrzyskim;

- lubelskim;

- mazowieckim;

- podlaskim.

Na tych terenach prognozowana jest temperatura maksymalna do nawet 34 stopni. Temperatura minimalna w nocy ma wynieść od 16 st. C do 20 st. C.

Ostrzeżenia na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku ważne będą do godz. 20 w poniedziałek, a w pozostałych regionach wygasną o godz. 20 we wtorek.

Natomiast na terenie: wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, północnych regionów woj. podlaskiego, a także powiatów położonych wschodzie woj. podkarpackiego, alerty wejdą w życie w poniedziałek o godz. 12 i będą ważne do piątku do godz. 20. 

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW
SPRAWDŹ

Pogoda na 16 dni

Alerty IMGW pierwszego stopnia - upał

Dla części woj. śląskiego przed upałem wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują w powiatach cieszyńskim, żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała.

Tutaj termometry mogą pokazać w dzień maksymalnie od 28 do 31 st. C, a w nocy temperatura minimalna ma osiągnąć od 14 st. C do 17 st. C. Alerty stracą ważność o godz. 20 we wtorek.

Jak przetrwać upałyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak szybko nagrzewa się samochódMaria Samczuk/PAP
Jak zasnąć i wysypiać się w upałyPAP/Maciej Zieliński

Autor:kw, ps, anw

Źródło: IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB został wysłany do osób przebywających na terenie części województw: śląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Przyczyną wydania ostrzeżenia jest zła jakość powietrza.

Alert RCB przed złą jakością powietrza. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Alert RCB przed złą jakością powietrza. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Autor:
anw
Źródło:
PAP, RCB

Za nami kolejna mroźna noc. Temperatura przy gruncie spadła miejscami do -18 stopni Celsjusza. W piątek rozpoczęła się meteorologiczna zima. Ostatni miesiąc tego roku przyniesie spore opady śniegu.

Przy gruncie -18 stopni. Rozpoczęła się meteorologiczna zima

Przy gruncie -18 stopni. Rozpoczęła się meteorologiczna zima

Autor:
anw
Źródło:
IMGW, PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami deszczu. Obowiązują też alerty przed intensywnymi opadami śniegu, którego miejscami spadnie do 40 centymetrów.

Alerty IMGW przed gołoledzią i obfitymi opadami śniegu

Alerty IMGW przed gołoledzią i obfitymi opadami śniegu

Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Marznące mgły pojawiają się w piątek rano w części Polski. Widzialność w niektórych regionach jest ograniczona do 100 metrów. Gdzie kierowcy powinni zachować szczególna ostrożność?

Miejscami pojawiają się marznące mgły ograniczające widzialność

Miejscami pojawiają się marznące mgły ograniczające widzialność

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Pogoda na dziś. Piątek 01.12 w części kraju upłynie pod znakiem opadów śniegu, a w pozostałych regionach niebo będzie się przejaśniać. Termometry wskażą od -4 do 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kasprowym Wierchu leży prawie 80 centymetrów śniegu, a w Elblągu na północy kraju odnotowano 29-centymetrową pokrywę. W weekend mają pojawić się śnieżyce, więc miejscami śniegu dosypie - i to sporo.

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny rozciąga się od południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przez Waszyngton i Oregon, po północną Kalifornię. Obejmuje kilkanaście wulkanów. Amerykańska Służba Geologiczna USGS klasyfikuje 11 z nich, w tym Mount Baker i Mount Hood, jako wulkany "bardzo dużego zagrożenia".

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Autor:
anw
Źródło:
phys.org

Na Słońcu doszło do silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że na niebie mogą pojawić się spektakularne zorze polarne. Bardzo dobre warunki do obserwacji wielobarwnych świateł możliwe są nad Polską.

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

Autor:
ps
Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Na Babiej Górze zaczął obowiązywać w czwartek wieczorem drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy, "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa".

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, gopr.pl

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Odnaleziono młodą lamę, która uciekła z terenu minizoo w Jaworniku Polskim (woj. podkarpackie). Zwierzę dwa dni temu przestraszyło się psa, staranowało ogrodzenie i pobiegło do lasu.

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Aktualizacja:
Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation