TVN Meteo | Pogoda

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu i oblodzenie. Prognoza zagrożeń

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw,anw/dd
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorek
wideo 2/3
Pogoda na dziś 23.11

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Z prognoz synoptyków wynika, że w wielu regionach Polski zrobi się zimowo. Będzie intensywnie sypać śnieg, może też być bardzo ślisko. Sprawdź, gdzie pogoda może sprawiać utrudnienia.

O ile w czwartek pogoda nie powinna sprawiać kłopotu, na piątek synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują pogorszenie pogody.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek - intensywne opady śniegu i oblodzenia

W piątek jednym z zagrożeń będą intensywne opady śniegu. Sypać ma w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oznacza opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów w czasie do 12 godzin lub opad śniegu 15-20 cm w czasie 24 godzin. 

Oprócz tego mogą wystąpić groźne oblodzenia. Ostrzeżeń przed nimi należy spodziewać się w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i śląskim.

Ostrzeżenie przed oblodzeniem oznacza spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

Prognoza zagrożeń na piątekIMGW
Prognozowane opady w dniach 25-29.11
Prognozowane opady w dniach 25-29.11Ventusky.com

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę - intensywne opady śniegu

Intensywne opady śniegu będą zagrożeniem także w sobotę. Mogą zostać wydane w województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim (wszędzie, z wyłączeniem powiatów na zachodzie regionu).

Prognoza zagrożeń na sobotęIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę - intensywne opady śniegu

W niedzielę intensywne opady śniegu obejmą jeszcze większą część kraju.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed tym zagrożeniem są prognozowane w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim oraz północnych powiatach województwa podlaskiego.

Prognoza zagrożeń na niedzielęIMGW
Prognozowana temperatura w dniach 25-29.11
Prognozowana temperatura w dniach 25-29.11Ventusky.com

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Autor:kw,anw/dd

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości