Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.
Trzmiele to jedne z kluczowych zapylaczy, świetnie czujące się w różnych warunkach klimatycznych i środowiskach. Od pewnego czasu spada liczebność wielu gatunków tych owadów. Naukowcy wiązali ten spadek ze zmianami klimatycznymi, jednak nie znali dokładnego wpływu globalnego ocieplenia na populacje trzmieli. Autorzy nowego badania, które ukazało się na łamach czasopisma "Frontiers in Bee Science", podjęli próbę znalezienia odpowiedzi na to pytanie.
"Śmierć następuje szybko"
Naukowcy skupili się na prześledzeniu preferencji różnych gatunków trzmieli pod względem temperatury w gniazdach. Analiza literatury naukowej z ostatnich 180 lat wskazała, że optymalna wartość dla większości gatunków tych owadów wynosi między 28 a 32 stopni Celsjusza, chociaż niektóre potrafią przetrwać w 36 st. C. Podczas fal upałów temperatura wewnątrz gniazd dodatkowo się podnosi, co utrudnia rozwój zdrowych larw.
- Zbyt wysoka temperatura jest bardziej szkodliwa dla większości zwierząt i roślin niż niska - wyjaśnił Peter Kevan z University of Guelph w Kanadzie, główny autor artykułu. - Gdy jest chłodno, procesy życiowe organizmów, które nie regulują metabolicznie swojej temperatury ciała, po prostu spowalniają. Kiedy jednak temperatura staje się zbyt wysoka, procesy zaczynają się załamywać. Śmierć następuje szybko.
Badacze odkryli, że chociaż trzmiele mają pewne adaptacje zachowań, dzięki którym regulują temperaturę swoich organizmów, może to nie wystarczyć, aby poradzić sobie ze zmianami klimatu. Nawet jeśli jeden osobnik lepiej radzi sobie z upałem niż inny, to jeśli całe gniazdo będzie zbyt gorące, aby wychować zdrowe larwy, społeczność jest skazana na wymarcie.
Potrzeba dalszych badań
Jak tłumaczyli autorzy, wpływ wysokich temperatur w gnieździe trzmieli na rozwój larw nie był do tej pory częstym przedmiotem analiz naukowych. Podobne badania nad pszczołami miodnymi pokazały jednak, że wyższa temperatura w gnieździe zmniejsza zdolność reprodukcyjną królowych pszczół, a także prowadzi do zmniejszenia liczby robotnic. Jeśli gorąco ma podobny wpływ na trzmiele, globalne ocieplenie może prowadzić do ich powolnego wyginięcia.
Aby zapewnić trzmielom dalszy rozwój, naukowcy wezwali do dalszych badań nad tym, co według nich jest niedostatecznie zbadane: morfologią gniazd, ich temperaturą i termoregulacją. Możliwe, że niektóre kolonie trzmieli dostosowują wybór miejsca gniazdowania, formę lub zachowanie, aby schłodzić swoje gniazda.
- Mamy nadzieję, że kolejni naukowcy wykorzystają przedstawione przez nas hipotezy we własnych badaniach nad zdrowiem trzmieli - podsumował Kevan.
Źródło: The Guardian, Frontiers
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock