TVN Meteo | Nauka

Mogą stracić znaczną część miejsc do życia. Naukowcy zbadali wpływ zmian klimatu na ptaki w Alpach

TVN Meteo | Nauka

Autor:
/dd
Źródło:
PAP, Global Change Biology
Raport WMO na temat stanu światowego klimatu w 2021 roku
Raport WMO na temat stanu światowego klimatu w 2021 rokuWMO
wideo 2/6
Zmiany klimatu

Zmiany klimatu mogą zmienić wiele aspektów życia na naszej planecie. Tym razem naukowcy zbadali, jak wpłyną one na ptaki zamieszkujące położone wysoko tereny Alp. Z ustaleń badaczy wynika, że zwierzęta te mogą stracić znaczną część miejsc, gdzie żyją.

Badanie opisane na łamach periodyku "Global Change Biology" pokazuje kolejne skutki dla przyrody, jakie mają przynieść zmiany klimatyczne. Tym razem naukowcy przyjrzeli się żyjącym na dużych wysokościach, alpejskim ptakom: śnieżce zwyczajnej, pardwie górskiej, świergotkowi górskiemu i płochaczowi halnemu.

Na podstawie obecnych i przewidywanych warunków badacze stworzyli model, który wskazuje tereny nadające się do zamieszkania przez wymienione gatunki. Okazuje się, że ptaki będą musiały przenieść się wyżej. Oznacza to niestety, że niemal wszystkie z nich stracą od 17 do 59 procent terenów, na których mogą żyć. Mniejsze kłopoty będzie miał tylko świergotek górski.

Dzień Ziemi. Google Doodle uczciło to święto

Śnieżka zwyczajna (łac. Montifringilla nivalis)
Śnieżka zwyczajna to jeden z ptaków zamieszkujących AlpyŚnieżka zwyczajna (łac. Montifringilla nivalis)Shutterstock

Zmiany klimatu a środowiska ptaków

Badacze zidentyfikowali jednak 15 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których co najmniej trzy gatunki będą mogły znaleźć dla siebie miejsce. 44 procent tego terenu to jednocześnie obszar chroniony.

- Wiedza o tym, jak zmienią się habitaty wysoko żyjących, górskich ptaków i które tereny będą się dla nich nadawały także w cieplejszej przyszłości, jest kluczowa dla ochrony tych wrażliwych gatunków i unikalnego środowiska, które zamieszkują - mówi doktor Mattia Brambilla z Uniwersytetu Mediolańskiego. - Wskazane tereny to klimatyczne schronienie dla alpejskiej bioróżnorodności i powinny być chronione przed zmianami wywołanymi działaniem ludzi oraz degradacją - podkreśla ekspert.

Cele neutralności klimatycznejMaciej Zieliński/PAP

Autor:/dd

Źródło: PAP, Global Change Biology

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości