Amerykańscy naukowcy odkryli na obszarze głębokiej Arktyki prehistoryczne szczątki krewniaków naczelnych. Znalezione skamieniałości mają 52 miliony lat i pochodzą z okresu eocenu. Badania zostały opublikowane na łamach "Public Library of Science ONE".
Zespół amerykańskich paleontologów pod kierunkiem Kristen Miller z Uniwersytetu w Kansas prowadził badania na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere'a, położonej na Oceanie Arktycznym. Naukowcy odkryli tam skamieniałości dwóch gatunków spokrewnionych z naczelnymi. To pierwsze tego rodzaju odkrycie na tak dalekiej północy. Badania zostały opublikowane w środę 25.01 na łamach "Public Library of Science ONE".
Badania na Wyspie Ellesmere'a
Podczas eocenu na Wyspie Ellesmere'a dominowały mokradła, mimo że przez połowę roku na tym obszarze panowały zimowe ciemności. Właśnie na tej wyspie naukowcy natrafili na skamieniałości żuchw i zębów dwóch gatunków spokrewnionych ze sobą, będących zarazem krewniakami naczelnych. Nazwano je Ignacius dawsonae i Ignacius mckennai. Przystosowały się one do życia w tym wyjątkowym środowisku.
Przedstawiciele obu gatunków są względnie duzi, co jest charakterystyczną cechą zwierząt dalekiej północy. U obu zęby były przystosowane do spożywania twardego pokarmu, takiego jak nasiona.
W eocenie Ameryka Północna zamieszkiwana była przez wiele gatunków naczelnych, jednak ogromna większość żyła bardziej na południu. Zdaniem naukowców, mimo że cieplejszy klimat ułatwiał wielu gatunkom migrację na północ, to jednak barierą były długie okresy ciemności.
Naukowcy sądzą, że w sytuacji obecnego ocieplenia działać mogą podobne czynniki związane z migracjami organizmów, jak to było przed milionami lat podczas podobnych epizodów.
"Globalne ocieplenie przekształca obecnie ekosystemy Arktyki w sposób, który jest trudny do przewidzenia. A jednak badanie dawnych epizodów globalnego ocieplenia pokazuje, w jaki sposób te procesy mogą przebiegać w przyszłości" - piszą autorzy publikacji
Źródło: PAP, journals.plos.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock