Najstarszy chleb na świecie został odnaleziony w Turcji. Archeolodzy szacują, że ma 8600 lat i został przyrządzony z pszenicy, jęczmienia i grochu. Na stanowisku archeologicznym, na którym odkryto prastarą żywność, poprzednio odnaleziono także jedne z najstarszych tekstyliów świata.
Przed tysiącami lat w Turcji istniała osada Catalhoyuk. W połączonych ze sobą domach z cegły i z drzwiami na dachu mieszkało około 8000 ludzi. Niedawno w jednym z zachowanych domów odkryto konstrukcję pieca, a w niej - najstarszy chleb na świecie.
Nigdy nie został wypieczony
Jak przekazali naukowcy, wewnątrz pieca znajdowała się niewielka, gąbczasta bryłka zawierająca ziarna pszenicy, jęczmienia i grochu. Obiekt został poddany datowaniu radiowęglowemu, które pozwoliło ustalić, że był to bochenek chleba pochodzący z około 6600 roku przed naszą erą. Chociaż ciasto nie zostało wypieczone, było częściowo sfermentowane.
- Na podstawie obserwacji, analizy i datowania możemy stwierdzić, że to znalezisko jest najstarszym chlebem na świecie - ogłosił Ali Umut Turkcan, profesor na Uniwersytecie Anadolu i szef komisji wykopaliskowej.
Badacz przekazał, że chleb dotrwał do naszych czasów, ponieważ konstrukcja pieca została pokryta cienką warstwą gliny, co pozwoliło na zachowanie materii organicznej w dobrym stanie.
Starożytne siedlisko Catalhoyuk, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odkryto w 1958 roku. Wykopalisko dostarczyło wyjątkowego wglądu w osadnictwo z epoki neolitu i chalkolitu. Na stanowisku archeologicznym, oprócz chleba, odkryto także liczne drewniane artefakty oraz jedne z najstarszych tekstyliów, jakie udało się odnaleźć.
Źródło: PAP, arkeonews.net
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/The History Hub