Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.
Porosty to symbiotyczne organizmy składające się ze strzępek grzybów oraz komórek zielenic lub bakterii (sinic). Wyróżnia je niezwykła tolerancja na niesprzyjające warunki. W najnowszym badaniu polski zespół naukowców wykazał, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki przypominające te panujące na Marsie. Szczegóły opisano na łamach czasopisma "IMA Fungus".
Jak na Czerwonej Planecie
W najnowszym badaniu naukowcy skupili się na dwóch gatunkach porostów, które możemy spotkać w Polsce - słojecznicy mchowej (Diploschistes muscorum ) oraz płucnicy kolczastej (Cetraria aculeata). Oba organizmy umieszczono w specjalnie przygotowanej komorze próżniowej, w której przez pięć godzin odtwarzano warunki panujące na Czerwonej Planecie. Porosty musiały sprostać między innymi wahaniom temperatury i promieniowaniu rentgenowskiemu.
Jak się okazało, porosty - a szczególnie Diploschistes muscorum - były w stanie przeprowadzać procesy metaboliczne i skutecznie aktywować mechanizmy obronne pomimo wystawienia na ekstremalnie trudne warunki. Zdaniem ekspertów rezultat symulacji podważa wcześniejsze założenia, że promieniowanie jonizujące jest czynnikiem wykluczającym rozwój życia na Marsie.
- Nasze badanie jest pierwszym, które wykazało, że metabolizm partnera grzybowego w symbiozie porostów pozostał aktywny, gdy znajdował się w środowisku przypominającym powierzchnię Marsa - powiedziała główna autorka badania Kaja Skubała.
Potrzebne dalsze eksperymenty
Zdaniem autorów ich praca przygotowuje grunt pod dalsze badania nad potencjałem pozaziemskiego przetrwania mikrobiologicznego i symbiotycznego. Naukowcy planują przeprowadzenie kolejnych eksperymentów, sprawdzających odporność porostów na długotrwałe przebywanie w marsjańskich warunkach.
Źródło: phys.org, zpe.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL/MSSS