TVN Meteo | Nauka

Misja Axiom 1 dobiegła końca. Kosmiczni turyści bezpiecznie wrócili na Ziemię

TVN Meteo | Nauka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP

Członkowie pierwszej całkowicie prywatnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), którą zorganizowały firmy Axiom Space oraz SpaceX, wrócili w poniedziałek na Ziemię. Kapsuła Dragon bezpiecznie wodowała u wybrzeży Florydy.

Misja Axiom 1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dobiegła końca. Kosmiczni turyści wrócili w poniedziałek na Ziemię. Spędzili na ISS kilkanaście dni. Organizatorami tej pierwsze całkowicie prywatnej misji były firmy Axiom Space oraz SpaceX. Kapsułę Dragon 2 Endeavour na orbitę okołoziemską wyniosła 8 kwietnia rakieta należąca do firmy Elona Muska.

W centrum kontroli lotów SpaceX, znajdującego się na przedmieściach Los Angeles, rozległy się w poniedziałek oklaski, gdy spadochrony otworzyły się nad kapsułą w ostatniej fazie jej opadania - spowalniając jej upadek, i ponownie, gdy statek wodował u wybrzeży Jacksonville.

Członkowie misji Axiom 1

W misji wzięli udział trzej biznesmeni. Szefem załogi był były astronauta NASA i wiceprezes Axiom Space Michael Lopez-Alegria. Cywilni astronauci, którzy zapłacili za udział w misji po około 55 milionów dolarów, to Larry Connor, Mark Pathy i Eytan Stibbe. 72-letni Connor, przedsiębiorca i pilot akrobatyczny, pełnił funkcję zastępcy Lopeza-Alegrii. Załoga została wybrana, wyposażona i przeszkolona przez firmę Axiom, której prezesem jest były szef NASA ds. programu ISS Michael Suffredini. Powrót astronautów amatorów był początkowo zaplanowany na 20 kwietnia, ale został odłożony ze względu na złą pogodę.

Autor:anw

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości