Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.
Badania przeprowadzone przez ekspertów z Leibniz-Institut für Lebensmittel-Systembiologie w Monachium i Institut für Genetik w Kolonii dowodzą, że już przodkowie rekinów posiadali receptory gorzkiego smaku. "Podobne receptory posiadają między innymi ludzie, mimo że ostatni wspólny przodek rekinów i ludzi żył około 460 milionów lat temu" - piszą autorzy publikacji.
Artykuł na ten temat ukazał się 13 listopada na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Receptory gorzkiego smaku
Naukowcy odkryli receptory gorzkiego smaku u 12 gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych (rekinów i płaszczek). Receptor ten należy do tak zwanego typu 2, który występuje między innymi u ludzi, umożliwiając rozpoznawanie gorzkiego i potencjalnie trującego pożywienia. Dotąd wydawało się, że ten receptor posiadają wyłącznie kręgowce kostnoszkieletowe. - Dzięki najnowszym badaniom można spojrzeć 460 milionów lat wstecz na molekularne i funkcjonalne początki całej rodziny receptorów gorzkiego smaku - powiedziała doktor Sigrun Korsching z Uniwersytetu w Kolonii. Genomy rekinów są stosunkowo duże, dlatego do niedawna ich analiza napotykała trudności. Ich sekwencjonowanie (ustalanie kolejności) jest bardziej skomplikowane i trwa dłużej niż w przypadku wielu innych zwierząt. Obecnie jednak techniki sekwencjonowania są bardziej zaawansowane, przez co dostarczają coraz większej ilości informacji na temat genów ryb chrzęstnoszkieletowych. Analiza 94 gorzkich substancji rozpoznawanych przez człowieka dowiodła, że 11 z nich rozpoznają receptory rekinów. Co ciekawe, niektóre z nich aktywują również receptory gorzkiego smaku u "żywej skamieniałości" - latimerii (ryby, która wymarła ponad 60-70 mln lat temu).
Źródło: science.org, PAP, PNAS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie ilustracyjne