Planetoidy. Z czego się składają, gdzie występują. Czy zagrażają Ziemi?

Źródło:
PWN, NASA
Duża planetoida zaobserwowana blisko Ziemi. Potencjalne zagrożenie dla naszej planety
Duża planetoida zaobserwowana blisko Ziemi. Potencjalne zagrożenie dla naszej planetyNASA
wideo 2/3
Duża planetoida zaobserwowana blisko Ziemi. Potencjalne zagrożenie dla naszej planetyNASA

Planetoidy to ciała niebieskie, które przeważnie mają niewielkie rozmiary – są mniejsze od planet, jednak większe od meteoroidów. Planetoidy nazywane są również asteroidami lub planetkami (rzadziej). Uważane są za pozostałości po formowaniu się Układu Słonecznego.

● Rozmiary i kształty planetoid znacznie się różnią, niektóre są kuliste, a inne swoją formą przypominają skały.

● Najwięcej planetoid znajduje się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Czym jest planetoida?

Planetoidy, podobnie jak wszystkie ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, są pozostałością po pierwotnej mgławicy. Większość z nich znajduje się na orbicie między Marsem a Jowiszem w tzw. pasie planetoid. Największa z planetoid – West, ma około 530 km średnicy, natomiast najmniejsze mają poniżej 10 m średnicy. Masa wszystkich planetoid razem wziętych nie przekracza masy naszego Księżyca.

Planetoidy przeważnie mają nieregularne kształty, kilka z nich przypomina kule. Są pokryte kraterami, ich powierzchnia jest stała – lodowa lub skalna. Biegną wokół Słońca po eliptycznej orbicie i obracają się wokół własnej osi w sposób nieprzewidywalny. Choć ze względu na małe rozmiary, bardzo trudno bada się planetoidy, to wykazano, że ponad 150 planetoid ma niewielkie księżyce, a niektóre z nich nawet dwa. Odkryto również, że poszczególne asteroidy są binarne, czyli przyciągają się po dwie i obracają wokół siebie.

Zaburzenia grawitacyjne między Jowiszem a Marsem sprawiają, że ruch planetoid ulega zmianie. Odsuwane są one od głównego pasa planetoid i wyrzucane w różnych kierunkach. Zdarza się, że na kurs, który jest kolizyjny z innymi planetami. Jedna z takich planetoid spowodowała wyginięcie dinozaurów.

Historia odkryć planetoid

Pierwsza planetoida, orbitująca pomiędzy Marsem a Jowiszem, została odkryta 1 stycznia 1801 roku przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazzi'ego, którą nazwał Ceres. Na początku była uznawana za kometę, potem za planetę, asteroidę, a na końcu została zakwalifikowana jako planeta karłowata.

Pierwszą sondą kosmiczną, która przekroczyła pas planetoid w 1973 roku był bezzałogowy statek NASA o nazwie Pioneer 10. Do tego czasu naukowcy nie byli pewni, czy jest to możliwe. W latach 1991-1993 amerykańska bezzałogowa sonda Galileo przeleciała wokół planetoidy robiąc jej kilka zdjęć. Dzięki temu została odkryta pierwsza asteroida z własnym księżycem. Orbitujący wokół planetoidy Ida księżyc został nazwany Dactyl. Sonda NEAR Shoemaker w latach 1997-2001 jako pierwsza orbitowała wokół planetoidy o nazwie Mathilde. Pozwoliło to na zebranie wielu danych dotyczących tych ciał niebieskich. 19 listopada 2005 roku japońskiej sondzie Hayabusa udało się wylądować na jednej z planetoid i pobrać z niej próbki. Kapsuła z pierwszymi próbkami planetoidy dotarła na Ziemię 13 czerwca 2010 roku.

ZOBACZ TEŻ: Pluton. Dlaczego stał się planetą karłowatą i stracił status 9. planety Układu Słonecznego

Z czego składają się planetoidy - typy planetoid

Trzy najczęściej obserwowane typy planetoid to:

Typ C – jest najbardziej popularnym typem planetoid (ok. 75% wszystkich wykrytych). Te ciała niebieskie mają raczej ciemny kolor. Są również jednymi z najstarszych obiektów w Układzie Słonecznym. Składają się głównie z węgla. Typ S – składają się z krzemu, niklu, silikatów i żelaza. Stanowią 17 proc. wszystkich wykrytych planetoid. Typ M – są to metaliczne planetoidy, które składają się głównie z niklu i żelaza.

Typów jest jednak dużo więcej. Różnice w składzie planetoid zależą od miejsca, w którym powstały.

Czy planetoidy zagrażają Ziemi?

Planetoidy są ciągle obserwowane przez naukowców. Szczególnie uważnie te, które mogą znaleźć się na kolizyjnym kursie z Ziemią. Jednym z najlepszych narzędzi do monitorowania planetoid są radary. Sygnał odbija się od ciała niebieskiego i pozwala zdobyć informacje, jaki jest jego rozmiar i kształt, po jakiej orbicie się porusza i z jaką prędkością oraz jaką ma zawartość metalu.

Planetoida w pobliżu Ziemi - zdjęcie poglądoweburadaki/Shutterstock

W lutym 2022 roku planetoida o rozmiarach pomiędzy 190 a 430 metrów minęła Ziemię. Znajdowała się ona w odległości od naszej planety o około 5,4 miliona kilometrów. Następny jej przelot w pobliżu Ziemi przewidziany jest na 2150 rok.

Małe planetoidy codziennie przelatują wokół ziemi. Tylko ciała niebieskie, które mają co najmniej 150 metrów średnicy i zbliżają się na odległość mniejszą niż 7,48 miliona kilometrów, zalicza się do potencjalnie niebezpiecznych. Na szczęście żadna planetoida, która do tej pory została odkryta, nie stanowi zagrożenia dla Ziemi w najbliższej przyszłości. Jedną z planetoid, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla kuli ziemskiej odkrył polski astronom Kacper Wierzchoś w listopadzie 2021 roku. Planetoidę o nazwie 2021 VN22 zalicza się do obiektów potencjalnie niebezpiecznych, ponieważ podczas okrążania Słońca przecina orbitę Ziemi i Wenus.

ZOBACZ TEŻ: Ile jest planet w Układzie Słonecznym?

Źródła: encyklopedia.pwn.pl zpe.gov.pl Planety widziane z bliska, Leszek Czechowski, wydawnictwo: Wiedza Powszechna, 1985 nasa.gov

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: PWN, NASA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert RCB ogłoszono w niedzielę na terenie 15 województw.

Alert RCB dla niemal całej Polski

Alert RCB dla niemal całej Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nawałnice przechodziły w sobotę przez Polskę. Strażacy interweniowali prawie 390 razy, najczęściej w województwie śląskim. W Kikitach w powiecie olsztyńskim (Warmińsko-Mazurskie) drzewo spadło na wiatę, pod którą znajdowały się trzy osoby, ranna kobieta trafiła do szpitala.

Wiatr łamał drzewa, jedna osoba ranna

Wiatr łamał drzewa, jedna osoba ranna

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w sobotę na wschodnim wybrzeżu Rosji, wybuchł wulkan Szywiełucz na Kamczatce - poinformowały w niedzielę państwowe media. Nie ma doniesień o zniszczeniach i poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Trzęsienie ziemi, a po nim erupcja wulkanu w Rosji

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Dla niemal całej Polski wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Synoptycy przewidują ulewne opady deszczu i bardzo silny wiatr. Na dużym obszarze kraju w niedzielę obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałem. Temperatura w niektórych miejscach może przekraczać w cieniu 30 stopni Celsjusza.

Porywy wiatru do 90 km/h i "bardzo silne opady". IMGW ostrzega

Porywy wiatru do 90 km/h i "bardzo silne opady". IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W niedzielę 18.08 rano nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W ciągu kolejnych godzin będzie ich przybywać. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po niespokojnym weekendzie, pełnym burz i ulewnych opadów deszczu, nastanie spokój. Od nowego tygodnia aurę w Polsce kształtował będzie wyż, któremu będziemy zawdzięczać oddech od upałów i gwałtownych zjawisk.

Przyjdzie wyż, który kompletnie zmieni pogodę

Przyjdzie wyż, który kompletnie zmieni pogodę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 18.08 przyniesie w wielu regionach kraju gwałtowne burze. Spodziewamy się obfitych opadów deszczu. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela, 18.08. Kolejny dzień pod znakiem burz

Pogoda na dziś - niedziela, 18.08. Kolejny dzień pod znakiem burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Podkarpacie nawiedziły w piątek gwałtowne burze. Przez Lubaczów przetoczyła się burza, po której trzeba było sprzątać. - Drzewa się uginały, ich końcówki prawie dotykały ziemi - mówiła jedna z mieszkanek miasta.

Wichura połamała drzewa na Podkarpaciu. "Jakby był jakiś huragan"

Wichura połamała drzewa na Podkarpaciu. "Jakby był jakiś huragan"

Źródło:
TVN24

Ogień trawi środkową część Madery. W związku z pożarem z miejscowości Curral das Freiras ewakuowano kilkaset osób. W sobotę rano ogień wdarł się do tej portugalskiej gminy.

Pożar na Maderze. Ewakuowano kilkaset osób

Pożar na Maderze. Ewakuowano kilkaset osób

Źródło:
PAP, publico.pt

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Jak skutecznie nawadniać się w upały? Według kardiologa Tadeusza Zębika ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, ile wody pijemy, ale także na uzupełnianie elektrolitów. Lekarz przypomniał, że chociaż słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, powinniśmy zachować rozwagę.

Dodaj to do wody, którą pijesz podczas upałów

Dodaj to do wody, którą pijesz podczas upałów

Źródło:
PAP

Największy polski satelita EagleEye nawiązał łączność i wysłał pierwsze zdjęcie. - Widać na nim niewielką kamerkę, której zadaniem była inspekcja ścian satelity - powiedział na antenie TVN24 doktor Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN.

Oto pierwsze zdjęcie, jakie zrobił największy polski satelita. "To jest sukces"

Oto pierwsze zdjęcie, jakie zrobił największy polski satelita. "To jest sukces"

Źródło:
TVN24

W nocy z piątku na sobotę na polskim niebie widoczny był przelot rakiety Falcon 9, wynoszącej na orbitę okołoziemską polskiego satelitę EagleEye. Obserwatorzy mogli również dostrzec efektowny moment deorbitacji rakiety.

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Prawie 900 osób ewakuowano z terenów zagrożonych pożarem w okolicach miasta Izmir. W sobotę z płomieniami walczy prawie 3000 strażaków. Ten niebezpieczny pożar prawdopodobnie jest efektem nieodpowiedzialnego zachowania osób wypoczywających w okolicy.

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Źródło:
PAP

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Bolesławcu trwa 30. edycja Święta Ceramiki. Z ceramiką można zapoznać się przez cały rok, nie tylko teraz, za sprawą Muzeum Ceramiki, które ma nową siedzibę w neogotyckim pałacu. Najstarsze naczynie ze zbiorów pochodzi z XIII wieku.

Wyjątkowa ceramika z Bolesławca. Warto poznać jej historię

Wyjątkowa ceramika z Bolesławca. Warto poznać jej historię

Źródło:
tvnmeteo.pl

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP