Koronawirus SARS-CoV-2 nieustannie mutuje, co znacząco utrudnia walkę z pandemią. Naukowcy z University of Nottingham postanowili zbadać, czy istnieje substancja, która mogłaby być w stanie zahamować namnażanie się wirusa w najbardziej rozpowszechnionych wariantach. Skuteczny okazał się tapsigarin - związek otrzymywany z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica).
Substancja pochodzenia roślinnego o nazwie tapsigargin silnie hamuje namnażanie w komórkach wszystkich wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Według naukowców związek może znaleźć zastosowanie w ochronie przed infekcją i w jej zwalczaniu.
Silna odpowiedź na wirusy
Badacze z Uniwersytetu w Nottingham na łamach czasopisma akademickiego "Virulence" informują, że otrzymywany z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica) związek o nazwie tapsigargin silnie blokuje namnażanie się wszystkich wariantów SARS-CoV-2. Rośliny z tej rodziny rosną w rejonach basenu Morza Śródziemnego, a jej sok był wykorzystywany w lecznictwie już od starożytności.
Dzięki wcześniej przeprowadzonym doświadczeniom naukowcy zauważyli, że tapsigargin w małych dawkach uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym SARS-CoV-2.
Tempo namnażania się wirusa
Tymczasem w nowych eksperymentach badacze porównali najpierw aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa - alfa, beta i gamma. Wariant delta mnożył się cztery razy szybciej niż wariant alfa i dziewięć razy szybciej niż beta. Jednocześnie najsprawniej przenosił się do kolejnych komórek. Jak się też okazało, infekcja różnymi wariantami naraz dawała zwykle efekt synergiczny - wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.
Jednak badacze mają też dobrą wiadomość. W badaniach na komórkach wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja skutecznie chroniła przed infekcją oraz hamowała już istniejące zakażenie.
- Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom - mówi kierujący pracami prof. Kin Chow Chang. - Wyniki te wspólnie wskazują na przeciwwirusowy potencjał tapsigarginu stosowanego w profilaktyce po wystawieniu na działanie wirusa oraz jako substancja terapeutyczna - dodaje.
Źródło: PAP, tandfonline.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock