Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował dane dotyczące prawie 500 tysięcy osób w średnim wieku. Badania wykazały, że zarówno niewystarczająca, jak i nadmierna ilość snu wiązała się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Badacze oszacowali także, ile godzin snu jest optymalnych dla zdrowia i samopoczucia.
Siedem godzin to idealna długość snu dla osób w średnim wieku i starszych. Zbyt mało snu wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą i kondycją psychiczną - piszą naukowcy na łamach magazynu naukowego "Nature Aging".
W badaniu wzięło udział 500 tysięcy osób
Sen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego. Pomaga również zachować mózg w zdrowiu poprzez usuwanie produktów przemiany materii. Z wiekiem często obserwuje się zmiany we wzorcach snu, w tym trudności z zasypianiem i nieprzerwanym snem oraz gorszą jakość snu.
Naukowcy z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i Fudan University w Chinach przeanalizowali dane dotyczące prawie 500 tysięcy dorosłych w wieku 38-73 lat z brytyjskiego Biobanku. Uczestnicy zostali zapytani o ich wzorce snu, zdrowie psychiczne i samopoczucie. Wzięli także udział w serii testów poznawczych. W przypadku prawie 40 tysiącach z nich naukowcy dysponowali danymi z obrazowania mózgu i genetycznymi.
Dla zdrowia i samopoczucia
Zespół odkrył, że zarówno niewystarczający, jak i nadmierny czas snu wiązał się z zaburzeniami funkcji poznawczych, takich jak szybkość przetwarzania informacji, uwaga wzrokowa, pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. Siedem godzin snu było optymalną długością.
- Dobry sen jest ważny na każdym etapie życia, ale szczególnie wraz z postępującym wiekiem. Znalezienie sposobów na poprawę snu u osób starszych może mieć kluczowe znaczenie, żeby pomóc im w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i samopoczucia - podsumowała prof. Barbara Sahakian z uczelni w Cambridge.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock