Mikroplastik głęboko w ludzkich płucach. Jego obecność po raz pierwszy wykryli brytyjscy naukowcy

Autor:
anw/dd
Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl
Kawałki plastiku w przewodach pokarmowych ryb
Kawałki plastiku w przewodach pokarmowych rybtvn24
wideo 2/7
Plastik

Jak donosi brytyjski dziennik "The Guardian", specjaliści z University of Hull i lekarze ze szpitala Castle Hill w Cottingham po raz pierwszy odkryli obecność mikroplastiku głęboko w ludzkich płucach. To już kolejne miejsce w ludzkim ciele, do którego dotarły maleńkie cząsteczki tworzyw sztucznych i zostało to potwierdzone badaniami naukowymi.

Ogromne ilości plastikowych odpadów są wyrzucane do środowiska, a mikroplastik zanieczyszcza całą planetę, od szczytu Mount Everest po najgłębsze oceany. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z University of Hull i lekarzy ze szpitala Castle Hill w Cottingham dowiodły, że jego cząsteczki można też znaleźć głęboko w płucach ludzi. Próbki pobrano z tkanek 13 pacjentów poddanych zabiegom chirurgicznym, a mikroplastik znaleziono w 11 przypadkach. Najczęściej występującymi cząstkami były: polipropylen, stosowany w plastikowych opakowaniach, oraz PET, używany w butelkach. W dwóch poprzednich badaniach stwierdzono podobnie wysoki poziom mikroplastiku w tkance płucnej pobranej podczas autopsji.

Mikroplastik w płucach

- Nie spodziewaliśmy się znaleźć największej ilości mikroplastiku w dolnych partiach płuc, ani cząstek o takich rozmiarach - powiedziała Laura Sadofsky ze szkoły medycznej w Hull York w Wielkiej Brytanii, autorka badania. - Jest to zaskakujące, ponieważ drogi oddechowe są mniejsze w dolnych partiach płuc i spodziewalibyśmy się, że cząstki tych rozmiarów zostaną odfiltrowane lub uwięzione, zanim dotrą tak głęboko - dodała. Według badaczki informacje te mogą być wykorzystane w przyszłości do stworzenia realistycznych warunków dla eksperymentów laboratoryjnych w celu określenia wpływu mikroplastiku na zdrowie.

Plastikowe odpady na świecieAdam Ziemienowicz/PAP

Groźne cząsteczki plastiku

W badaniach wykorzystano próbki zdrowej tkanki płucnej pobrane z miejsc, w których przeprowadzano operacje. Przeanalizowano cząstki o wielkości do 0,003 milimetra i użyto spektroskopii do identyfikacji rodzaju tworzywa sztucznego. Wykorzystano również próbki kontrolne, aby określić poziom zanieczyszczenia tła.

Publikacja opisująca wyniki badań specjalistów ma ukazać się w czasopiśmie "Science of The Total Environment".

W badaniu przeprowadzonym w Brazylii w 2021 roku na próbkach pobranych w wyniku autopsji cząstki mikroplastiku znaleziono u 13 z 20 analizowanych osób, których średnia wieku była wyższa niż w badaniu Sadofsky. Polietylen, stosowany w plastikowych torbach, był jedną z najczęściej występujących cząstek.

Nie tylko płuca

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że holenderscy naukowcy wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi, co świadczy o tym, że jego cząsteczki mogą przemieszczać się po organizmie i odkładać w narządach. Jak dotąd nie wiadomo, jaki jest ich wpływ na zdrowie. Naukowcy są jednak zaniepokojeni, ponieważ mikroplastik powoduje uszkodzenia komórek ludzkich w laboratorium, a cząsteczki zanieczyszczeń powietrza są już znane z tego, że dostają się do organizmu i powodują miliony przedwczesnych zgonów rocznie.

Plastik zalewa światAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw/dd

Źródło: The Guardian, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości