Mikroplastik obecny w chmurach może mieć wpływ na pogodę. Badania chińskich naukowców wskazały, że ich cząsteczki mogą napędzać rozwój chmur oraz transport metali ciężkich w atmosferze. Cząstki pochodziły przeważnie z gęsto zaludnionych, odległych terenów śródlądowych.
Cząsteczki mikroplastiku przeniknęły do prawie wszystkich środowisk - zostały odnalezione w najdalszych zakątkach świata, w organizmach zwierząt, a nawet w chmurach. Cząstki te uwalniają się z niezliczonych rodzajów przedmiotów codziennego użytku, a ich wpływ na zdrowie i środowisko naturalne wciąż nie został w pełni poznany. Na łamach czasopisma "Environmental Science & Technology Letters" ukazało się badanie analizujące, czy obecny w atmosferze mikroplastik może kształtować pogodę.
Mikroplastik w świętym miejscu
Naukowcy z Uniwersytetu Szantung pobrali 28 próbek wody z chmur wokół góry Tai Shan - jednej z najsłynniejszych gór Chin i świętego miejsca taoizmu. Zostały one przeanalizowane pod względem zawartości mikroplastiku. Jak się okazało, nisko położone chmury zawierały więcej cząsteczek, głównie powszechnie stosowanych polimerów, takich jak politereftalan etylenu (PET), polietylen, polistyren czy poliamid. Zwykle miały przy tym średnicę mniejszą od 100 mikrometrów, choć zdarzały się także takie o wielkości 1500 mikrometrów.
Badania laboratoryjne pokazały, że mikroplastik wystawiony na działanie warunków typowych dla środowiska chmur (woda i promienie UV) ma mniejsze rozmiary i ulega silniejszej erozji, niż pod wpływem samej wody czy powietrza. Cząsteczki te były bardziej szorstkie i zawierały jednocześnie więcej dołączonych do nich rtęci, ołowiu i tlenu, co według naukowców może ułatwiać rozwój chmur, a także wpływać na rozprzestrzenianie się metali ciężkich w powietrzu.
Naukowcy przeprowadzili także komputerowe symulacje drogi, jaką przebył mikroplastik. Modele sugerowały, że głównym źródłem odłamków tworzyw sztucznych był przepływ powietrza z gęsto zaludnionych obszarów śródlądowych, a nie znad oceanu lub innych pobliskich gór. Dalsze badania mogą przynieść kolejne informacje odnośnie wpływu drobin plastiku na chmury i pogodę - dodali naukowcy.
Źródło: PAP, ACS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock