Ludzie i labradory mogą tyć przez te same geny

Źródło:
PAP, BBC
Naukowcy proponują nową definicję otyłości
Naukowcy proponują nową definicję otyłościTVN24
wideo 2/4
Naukowcy proponują nową definicję otyłościTVN24

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył geny, które skłaniają do przejadania się i predysponują do otyłości zarówno niektórych ludzi, jak i labradory retrievery.

Psy, które są ciągle głodne i skłonne do nadwagi, mają pewne wspólne cechy biologiczne z niektórymi ludźmi podatnymi na otyłość. Grupa 22 naukowców odkryła u labradorów retrieverów zestaw genów predysponujących te psy do otyłości. Eksperci zauważyli, że takie geny występują też u ludzi. Najsilniej działający z genów ma nazwę DENND1B i bezpośrednio oddziałuje na to, jak mózg reguluje równowagę energetyczną organizmu w reakcjach z udziałem dwóch hormonów - leptyny i melanokortyny. Gen zakłóca szlak sygnałowy mózgu, który reguluje apetyt. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie "Science".

Geny odpowiedzialne za otyłość

Z badań przeprowadzonych na 250 psach rasy labrador retriever wynika, że osobniki z wariantem genu DENND1B miały większe predyspozycje do tycia i średnio 8 procent więcej tkanki tłuszczowej. Gdy eksperci przeszukali bibliotekę informacji genetycznych od tysięcy ludzi, odkryli, że ten sam gen był powiązany z większą masą ciała również u nich. DENND1B towarzyszą cztery inne geny, ale o słabszym wpływie.

Naukowcy podkreślają, że geny te nie są dobrymi celami dla leków odchudzających, ponieważ regulują także inne kluczowe procesy biologiczne w organizmie, w które nie należy ingerować. Wyniki pokazują jednak, jak ważne są fundamentalne procesy regulujące apetyt i masę ciała. - Odkryliśmy, że psy o wysokim genetycznym ryzyku otyłości wykazywały większe zainteresowanie jedzeniem - mówiła Natalie Wallis, współautorka badania. - Zmierzyliśmy, jak często psy naprzykrzały się swoim właścicielom, prosząc o jedzenie oraz jak bardzo były wybredne w kwestii wyboru pożywienia. Psy o wysokim genetycznym ryzyku otyłości wykazywały oznaki większego apetytu, podobnie jak ma to miejsce u ludzi z wysokim genetycznym ryzykiem otyłości - dodała specjalistka.

Otyłość i nadwaga wśród dzieci w Europie PAP

Genetyczne predyspozycje do otyłości

Działaniu genów można jednak przeciwdziałać. Badanie wykazało, że właściciele psów, którzy ściśle kontrolowali dietę i aktywność fizyczną zwierząt, potrafili zapobiec otyłości nawet u osobników z wysokim genetycznym ryzykiem. Podobnie, uważają naukowcy, ludzie z genetyczną predyspozycją do otyłości mogą zachować zdrową wagę, stosując podobne podejście. - Badanie na psach wskazało nam coś naprawdę ważnego: właściciele szczupłych zwierząt nie są moralnie lepsi. To samo dotyczy szczupłych ludzi. Jeśli ktoś ma wysokie genetyczne ryzyko otyłości, to kiedy ma dostęp do dużej ilości jedzenia, łatwiej jest mu się przejeść i przytyć, chyba że włoży ogromny wysiłek w to, aby tego nie zrobić - podkreśliła kierująca pracami dr Eleanor Raffan. - Badanie psów pozwoliło nam zmierzyć ich skłonności do jedzenia niezależnie od kontroli, jaką właściciele obejmowali ich dietę i aktywność fizyczną. W badaniach na ludziach trudniej jest sprawdzić, w jakim stopniu genetycznie uwarunkowany apetyt wymaga siły woli, aby utrzymać szczupłą sylwetkę, ponieważ oba te czynniki dotyczą jednej osoby - tłumaczyła.

Epidemia otyłości u ludzi i zwierząt domowych

Naukowcy podkreślają, że obecnie można mówić o epidemii otyłości zarówno u ludzi, jak i u zwierząt domowych. Jak podają, 40-60 procent psów ma nadwagę lub otyłość. W przypadku czworonogów właściciele mogą odwrócić ich uwagę od ciągłego głodu, na przykład stosując specjalne karmniki-układanki czy rozsypując jedzenie po ogrodzie, tak aby spożywanie go zajmowało więcej czasu. Pomóc może też wybranie lepszej kompozycji składników odżywczych.

OtyłośćPAP

Autorka/Autor:anw

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Lis Faino/AdobeStock

Pozostałe wiadomości

Po przejściu przez Polskę chłodnego frontu atmosferycznego, który przyniesie między innymi opady śniegu, zrobi się zimno. Temperatura może nocami spaść lokalnie do -14 stopni. - Będzie to prawdopodobnie ostatni zimowy epizod marca - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Może nas czekać "ostatni zimowy epizod marca"

Może nas czekać "ostatni zimowy epizod marca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę do części kraju wróciła zima, co widać na zdjęciach, które otrzymaliśmy na Kontakt24. Uwaga: w górach opady śniegu znacznie pogorszyły warunki do wędrówek.

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Śnieg w Polsce. W jednym mieście dosypało tyle samo, co na Kasprowym

Źródło:
PAP, IMGW, Kontakt24

W sobotę do greckiej Attyki dotarł pył znad Sahary. Sprawił, że niebo w Atenach zrobiło się zmętnione. Ponadto widzialność była mocno ograniczona. Eksperci ostrzegają, że podwyższona koncentracja cząsteczek pyłu w powietrzu może szkodzić osobom mającym problemy z układem oddechowym.

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Mętne niebo nad Atenami. Dzieje się tak kilkanaście razy w roku     

Źródło:
PAP

Sytuacja na północy Włoch jest trudna. Ulewne deszcze doprowadziły do powstania rozległych powodzi i osunięć ziemi w regionach Toskania i Emilia-Romania. Ekipy ratunkowe wciąż próbują dostać się do ludzi uwięzionych w zalanych domach.

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino, meteo.it

W sobotni wieczór będziemy mieli okazję zobaczyć na niebie dwa statki - Międzynarodową Stację Kosmiczną i Crew Dragona. "Ale kosmos" - napisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

ISS i Dragon na polskim niebie. O tej godzinie spójrzcie dziś w górę

ISS i Dragon na polskim niebie. O tej godzinie spójrzcie dziś w górę

Źródło:
Z głową w gwiazdach

IMGW ostrzega przed zimowymi zagrożeniami. Ostrzeżenia obowiązują na terenie całej Polski. Nadchodzące godziny mają przynieść lokalnie opady śniegu lub marznącej mżawki, śliskie drogi i spadek temperatury przy gruncie.

Ostrzeżenia IMGW w całej Polsce. Śnieg, przymrozki i ślizgawica

Ostrzeżenia IMGW w całej Polsce. Śnieg, przymrozki i ślizgawica

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Narwiańskim Parku Narodowy jest niezwykle sucho, nie ma rozlewisk, które są charakterystyczne dla tego miejsca o tej porze roku. - Zeszłoroczne ciepłe lato, sucha jesień i bezśnieżna zima doprowadziły do tej sytuacji - mówiła Agnieszka Pruszyńska, specjalistka do spraw ochrony przyrody z Narwiańskiego Parku Narodowego.

Tu powinny być rozlewiska. Narew na nagraniu z drona

Tu powinny być rozlewiska. Narew na nagraniu z drona

Źródło:
TVN24

Amerykańska influencerka opuściła Australię po opublikowaniu w sieci nagrania, na którym podnosi małego wombata. Film wywołał oburzenie wśród obrońców przyrody - widać na nim, jak niewłaściwie trzymany maluch rozpaczliwie woła swoją matkę. Wombaty są chronione w Australii, a zakłócanie ich spokoju to łamanie prawa.

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Źródło:
CNN, ABC News, PAP, BBC

Odpady dotarły nawet do najgłębszego punktu Morza Śródziemnego. Podczas wyprawy naukowej do Głębi Calypso uwagę badaczy zwróciły puszki, butelki i worki na śmieci zaściełające dno. To prawdopodobnie jeden z najbardziej zaśmieconych punktów na morskiej mapie Ziemi.

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Źródło:
PAP, Universitat de Barcelona

Pierwszy lot Starshipa na Marsa może odbyć się najwcześniej w 2026 roku - zapowiedział założyciel firmy SpaceX Elon Musk. Załoga statku kosmicznego ma składać się z jednego członka, humanoidalnego robota. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną się przygotowania do wysłania ludzi na Czerwoną Planetę.

Musk zapowiada lot na Marsa. Podał datę

Musk zapowiada lot na Marsa. Podał datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

NASA i SpaceX po raz dziesiąty wysłały kapsułę Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Za jej pomocą na Ziemię mają wrócić astronauci, którzy od dziewięciu miesięcy przebywają na ISS.

O krok bliżej domu. Astronauci wrócą na Ziemię

O krok bliżej domu. Astronauci wrócą na Ziemię

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Utrudniona widzialność, problemy z oddychaniem, zwiększone ryzyko pożarowe. Wszystko to pojawiło się wraz z burzą pyłową, do której doszło w okolicach miasta Amarillo w Teksasie. Zjawisko okazało się tak niebezpieczne, że konieczne było wstrzymanie ruchu na jednej z tamtejszych autostrad.

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Źródło:
Reuters, NBC 5 Dallas-Fort Worth, KFDA

Pogoda na dziś. Sobota 15.03 upłynie w większości kraju pod znakiem pogodnej aury. Lokalnie mogą pojawić się niewielkie opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Termometry pokażą do 9 stopni.

Pogoda na dziś - sobota, 15.03. Do wielu regionów powróci słońce

Pogoda na dziś - sobota, 15.03. Do wielu regionów powróci słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu, które kilka dni temu pojawiły się na południu Kalifornii, przyczyniły się w czwartek do zejścia lawiny błotnej w okolicach miasta San Jacinto. Masy ziemi zwaliły się na kilka samochodów, w których byli ludzie.

Auta utknęły w masach błota, w środku byli ludzie

Auta utknęły w masach błota, w środku byli ludzie

Źródło:
CBS News

Miasto Pinetown w Republice Południowej Afryki doświadczyło w ostatnim czasie intensywnych opadów deszczu. W piątek znaleziono auto, które dzień wcześniej porwała woda powodziowa. Kierująca pojazdem kobieta nie przeżyła.

Przejeżdżała mostem, jej auto porwała woda. Kobieta nie przeżyła

Przejeżdżała mostem, jej auto porwała woda. Kobieta nie przeżyła

Źródło:
Reuters, witness.co.za

Największa góra lodowa świata A23a utknęła u wybrzeży Georgii Południowej, brytyjskiego terytorium zamorskiego położonego na południu Oceanu Atlantyckiego. Dziennikarze brytyjskiej telewizji Sky News przelecieli nad nią śmigłowcem i uchwycili ją na nagraniu.

Przelecieli nad największą górą lodową świata. Nagranie

Przelecieli nad największą górą lodową świata. Nagranie

Źródło:
BBC, Sky News, British Antarctic Survey

Skąpe opady, które wystąpiły zimą, spowodowały, że w glebie jest duży deficyt wody. To ogromny problem. - Okres wegetacyjny może być trudny - zauważył agrometeorolog Michał Lewicki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Okres wegetacyjny może być trudny"

"Okres wegetacyjny może być trudny"

Źródło:
IMGW, PAP

Pierwszy polski napęd satelitarny już niedługo będzie miał możliwość sprawdzić się na orbicie. BOOSTER, bo tak nazywa się urządzenie, wyprodukowała krakowska firma Liftero. Jak mówią inżynierowie, start misji to zwieńczenie 15 miesięcy ciężkiej pracy.

Pierwszy polski napęd satelitarny rozpoczyna swoją misję

Pierwszy polski napęd satelitarny rozpoczyna swoją misję

Źródło:
TVN24

W niektórych częściach świata można było podziwiać zaćmienie Księżyca. W jego trakcie tarcza naszego naturalnego satelity zrobiła się czerwona.

Zaćmienie Księżyca. Tak wyglądało w różnych częściach świata

Zaćmienie Księżyca. Tak wyglądało w różnych częściach świata

Źródło:
Reuters

Prawie pięciometrowy aligator stanął na drodze dostawczyni jedzenia z Florydy. Zwierzę schowało się na podjeździe domu, do którego zamówiona została pizza. Ostatecznie w dowiezieniu posiłku pomogli.. lokalni funkcjonariusze policji.

Miała dostarczyć pizzę, ale na jej drodze stanął aligator

Miała dostarczyć pizzę, ale na jej drodze stanął aligator

Źródło:
CBS News, ABC News

Zjawisko La Nina słabnie i prawdopodobnie w kwietniu nastąpi przejście do fazy neutralnej ENSO - poinformowało Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center). Dodało, że z analizy danych wynika, iż taka sytuacja może utrzymać się na półkuli północnej przez całe lato.

La Nina słabnie, zbliżamy się do neutralnej fazy ENSO

La Nina słabnie, zbliżamy się do neutralnej fazy ENSO

Źródło:
Reuters, NOAA

Potężna burza przetoczyła się w środę przez brazylijskie miasto Sao Paulo. Towarzyszący żywiołowi silny wiatr zniszczył ponad 300 drzew. Zaledwie kilkanaście godzin wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ONZ FAO) przyznała tej metropolii światową nagrodę jako "miastu najbardziej dbającemu o drzewostan i zieleń miejską".

Burza zniszczyła 340 drzew. Chwilę wcześniej miasto nagrodzono za troskę o zieleń

Burza zniszczyła 340 drzew. Chwilę wcześniej miasto nagrodzono za troskę o zieleń

Źródło:
PAP, gazetasp.com.br

Południowe regiony Hiszpanii walczą z falą powodzi spowodowanych intensywnymi opadami deszczu. Utrzymujące się ulewy przyniosły burze Jana oraz Konrad. W niektórych regionach trwa ewakuacja ludności.

Pada od kilku dni. Odwołują zajęcia w szkołach, ewakuują ludzi

Pada od kilku dni. Odwołują zajęcia w szkołach, ewakuują ludzi

Źródło:
La Razon, El Dia de Cordoba, 20 minutos, AEMET

Na terenie jednej ze szkół w australijskim mieście Biloela przez 20 lat znajdował się kamień z charakterystycznymi wgłębieniami. Przez cały ten czas zachodzono w głowę, czym są te dziwne ślady, ale nikt nie zapytał o to naukowców. Dopiero niedawno okazało się, że należą do dinozaurów, które żyły w tym miejscu setki milionów lat temu.

Głaz z odciskami dinozaurów na terenie szkoły. "Szczęka mi opadła"

Głaz z odciskami dinozaurów na terenie szkoły. "Szczęka mi opadła"

Źródło:
AFP, University of Queensland

O wielkim szczęściu może mówić jeden ze snowboardzistów zjeżdżających ze zbocza Góry Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire. W trakcie jego przejazdu powstała lawina, która o mały włos nie przysypała mężczyzny. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Zjeżdżał ze zbocza góry, za nim pędziła lawina. Nagranie

Zjeżdżał ze zbocza góry, za nim pędziła lawina. Nagranie

Źródło:
CBS, MWOBS, CNN

Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała kolejne 128 skał krążących wokół Saturna za jego naturalne satelity. Oznacza to, że planeta zajmuje pierwsze miejsce w wyścigu w posiadaniu największej liczby księżyców w Układzie Słonecznym, czyli 274. Nowo odkryte obiekty to niewielkie i nieregularne skały, krążące w tak zwanej grupie nordyckiej.

Saturnowi "przybyło" 128 nowych księżyców

Saturnowi "przybyło" 128 nowych księżyców

Źródło:
ScienceAlert

Niedźwiedź brunatny Boki, który kilka miesięcy temu przeszedł pionierską operację mózgu, wybudził się ze snu zimowego. Zdaniem lekarzy wyjście z tego stanu było jednym z najważniejszych etapów w jego powrocie do zdrowia. W ubiegłym roku u zwierzęcia zdiagnozowano wodogłowie.

Niedźwiedź wybudził się po pionierskiej operacji mózgu

Niedźwiedź wybudził się po pionierskiej operacji mózgu

Źródło:
Sky News, ENEX

Naukowcy odkryli źródło tajemniczych sygnałów z kosmosu, które równo co dwie godziny docierają do Ziemi. Emituje je system dwóch wirujących dookoła siebie gwiazd, w tym jednej martwej. Biały karzeł i czerwony karzeł znajdują się tak blisko, że powoduje to nietypowe oddziaływania między nimi.

Do Ziemi co dwie godziny dociera sygnał. Wiadomo już, skąd pochodzi

Do Ziemi co dwie godziny dociera sygnał. Wiadomo już, skąd pochodzi

Źródło:
NOVA

Trzęsienie ziemi nawiedziło w czwartek włoską prowincję Neapol. Miało magnitudę 4,4. Zamknięto część szkół, odnotowano utrudnienia w ruchu drogowym.

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Mieszkańcy Neapolu spędzili noc na ulicy

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Mieszkańcy Neapolu spędzili noc na ulicy

Źródło:
rainews.it, USGS