Kosmologia – czym się zajmuje i jakie ma zastosowanie?

Źródło:
zpe.gov.pl
Jak wygląda wszechświat
Jak wygląda wszechświattvn24
wideo 2/3
Jak wygląda wszechświattvn24

Jak wygląda Wszechświat? Jaka jest jego struktura? Jak zakończy się ewolucja Wszechświata? Odpowiedzi na te pytania poszukują naukowcy zajmujący się kosmologią.

● Kosmologia pierwotnie była działem filozofii, a obecnie klasyfikowana jest jako nauka o strukturze i ewolucji Wszechświata.

● Kosmologia jest często mylona z kosmogonią, która zajmuje się badaniem pochodzenia Wszechświata.

● Kosmologia wykorzystuje badania astronomii pozagalaktycznej, dzięki którym wyznacza ogólne prawidłowości rządzące Wszechświatem.

Czym zajmuje się kosmologia?

Kosmologia to nauka zajmująca się badaniem Wszechświata jako całości. Przez stulecia opierała się na filozofii. Jeszcze w XX wieku była nauką czysto teoretyczną, dopiero późniejszy rozwój technologii sprawił, że kosmologia stała się nauką doświadczalną. Nazwa kosmologia pochodzi z greckiego, kosmos – oznacza porządek, Wszechświat, natomiast logos – studium, nauka.

Definicja kosmologii mówi o tym, że nauka zajmuje się badaniem Wszechświata jako całości. Ale co to właściwie znaczy? W praktyce nauka ta zajmuje się ewolucją i strukturą Wszechświata. Szuka odpowiedzi na pytania jak powstał Wszechświat, co było przed Wielkim Wybuchem, czy Wszechświat nadal będzie ewoluował, czy Wszechświat jest nieskończony?.

Kosmologię można podzielić na kosmologię obserwacyjną i kosmologię teoretyczną. Dzięki temu podziałowi jest zaliczana jednoczenie do astronomii i astrofizyki teoretycznej. Kosmologię teoretyczną uznaje się za starszą od kosmologii obserwacyjnej, ponieważ początek tej drugiej przyjmuje się 1917 rok. Konkretnym wydarzeniem, które zapoczątkowało kosmologię teoretyczną było skonstruowanie przez Alberta Einsteina pierwszego cylindrycznego modelu kosmologicznego na podstawie ogólnej teorii względności. Kosmologia obserwacyjna również opiera się na ogólnej teorii względności Einsteina, jednak jej podstawą jest badanie relatywistycznych modeli kosmologicznych wprowadzonych przez Aleksandra Friedmana, Georgesa Lemaître, Howarda Robertsona i Arthura Geoffrey’a Walkera.

Jak stary jest wszechświat
Jak stary jest wszechświatJak stary jest wszechświat

ZOBACZ TEŻ: Jaki jest wiek Wszechświata? I jak liczyć czas we Wszechświecie...

Odkrycia kosmologii

W historii kosmologii jednym z najistotniejszych wydarzeń było odkrycie mikrofalowego promieniowania tła (Cosmic Microwave Background – CMB, inaczej promieniowanie reliktowe) w 1964 roku. CMB jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego i pozostałością po bardzo wczesnym etapie ewolucji Wszechświata. Badania promieniowania tła niosą istotne informacje o „młodości” przestrzeni kosmicznej i procesach, jakie w nim wtedy zachodziły (np. powstanie gwiazd i galaktyk).

Współczesna kosmologia zgromadziła wiele dowodów na to, że Wszechświat rozpoczął się od eksplozji, która znana jest jako Wielki Wybuch. Miało to miejsce około 13,7 miliarda lat temu. W Wielkim Wybuchu oprócz materii, która została wyrzucona w kosmos, powstała sama przestrzeń.

Obecny Wszechświat, który jest obserwowalny, ma średnicę około 90 miliardów lat świetlnych. Całość Wszechświata może być znacznie większa lub nawet nieskończona. Duża część fizyków zajmujących się kosmologią twierdzi, że Wszechświat jest jednym z wielu, które są osadzone w jeszcze większym multiwersum (utrawszechświecie, wieloświecie).

Kim jest kosmolog?

Kosmolog jest osobą, która bada Wszechświat fizyczny. Interesuje się odpowiedzią na pytania o to, jak powstał Wszechświat, co się z nim dzieje i jakie jest miejsce człowieka we Wszechświecie. Kosmolodzy przeważnie posiadają wiedzę z kilku dziedzin naukowych. Zazwyczaj specjalizują się w fizyce, ponieważ ma ona szczególne znaczenie dla zrozumienia wielu pojęć z kosmologii. Mają także wiedzę z zakresu astronomii i nauki identyfikowania, nazywania oraz opisywania różnych obiektów istniejących we Wszechświecie. Kosmologowie często są naukowcami eksperymentalnymi. Testują różne hipotezy dotyczące makrokosmosu i obserwują jego części, które są widoczne z Ziemi.

Kosmologów interesują obiekty fizyczne we Wszechświecie i ich wzajemny stosunek. Ciekawi ich też ruch ciał niebieskich oraz tworzenie i niszczenie różnych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Do swojej pracy wykorzystują wiele różnych przyrządów, w tym teleskopy o dużej mocy czy specjalistyczne radioteleskopy, a także narzędzi związanych z Ziemią, jak np.: akceleratory cząstek.

CZYTAJ TEŻ: Jaki teleskop wybrać?

Źródła: Mała księga kosmologii, Page Lyman, wydawnictwo: Copernicus Center Press, 2021 zpe.gov.pl ncbj.gov.pl Filozofia kosmologii, Heller Michał, wydawnictwo: Copernicus Center Press, 2016 Stulecie kosmologii. Jak zrozumieliśmy Wszechświat, Peebles P.J.E, wydawnictwo: Prószyński Media, 2021

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: zpe.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: toteraz

Pozostałe wiadomości

Pogoda w sylwestra zacznie robić się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem nad morzem i na Dolnym Śląsku. Porywy mogą sięgać prędkość nawet do 115 kilometrów na godzinę.

Wichury w sylwestra i Nowy Rok. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Wichury w sylwestra i Nowy Rok. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podczas tej sylwestrowej nocy warto spojrzeć w niebo nie tylko po to, by oglądać pokazy fajerwerków. Po ostatnich rozbłyskach słonecznych nad naszymi głowami może ukazać się zorza polarna. Dobre warunki do obserwacji tego niezwykłego zjawiska będą na obszarze całej Polski.

"Alert zorzowy dla całej Polski"

"Alert zorzowy dla całej Polski"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

2025 rok zaczął się w Japonii. Wcześniej przywitali go mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii. Najwcześniej zaczął się na leżącej na Pacyfiku wyspie Kiritimati. Jedna z czterech znajdujących się tam miejscowości to Poland, która według legendy została tak nazwana na cześć naszego rodaka.

Oni też już świętują. Kolejny kraj wita nowy rok

Oni też już świętują. Kolejny kraj wita nowy rok

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Ostatni dzień 2024 roku przyniesie zmienne zachmurzenie, miejscami popada też deszcz. W noc sylwestrową może ścisnąć lekki mróz.

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. U kogo chwyci mróz, a kto powinien mieć parasol

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. U kogo chwyci mróz, a kto powinien mieć parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby w sylwestrową noc nie odpalać fajerwerków. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzikich zwierząt żyjących w Tatrach. W ubiegłym roku grupa turystów wystrzeliła race w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Apel o niestrzelanie fajerwerkami w Tatrach. "Zwierzęta mają dużo czulszy słuch niż ludzie"

Apel o niestrzelanie fajerwerkami w Tatrach. "Zwierzęta mają dużo czulszy słuch niż ludzie"

Źródło:
PAP

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Czy po Nowym Roku czekają nas opady śniegu? Aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych wskazują, że już wkrótce mogą zawitać do nas fronty atmosferyczne, które przyniosą opady białego puchu. Kiedy to się stanie?

Kiedy spadnie śnieg i jak dużo go będzie?

Kiedy spadnie śnieg i jak dużo go będzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 31.12 zwłaszcza na północy kraju będzie pochmurno i w niektórych miejscach może tam popadać deszcz. Spodziewamy się silnych podmuchów wiatru. Biomet okaże się głównie niekorzystny.

Pogoda na dziś - wtorek 31.12. Ostatni dzień roku pod znakiem chmur i silnego wiatru

Pogoda na dziś - wtorek 31.12. Ostatni dzień roku pod znakiem chmur i silnego wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado zniszczyło stuletni kościół w stanie Missisipi. W momencie uderzenia żywiołu w budynku przebywały dwie osoby, które ukryły się w łazience. Chociaż kościół został zniszczony, ludzie nie odnieśli poważnych obrażeń.

Tornado uderzyło w stuletni kościół. Wewnątrz byli ludzie

Tornado uderzyło w stuletni kościół. Wewnątrz byli ludzie

Źródło:
WAPT, tvnmeteo.pl

Dzikim populacjom koali coraz bardziej zagraża chlamydioza. Choroba ta wyjątkowo szybko rozprzestrzenia się wśród torbaczy, uniemożliwiając im posiadanie potomstwa. Naukowcy pracują nad szczepionką, jednak głównym przeciwnikiem w walce o przetrwanie wielu populacji jest czas.

Choroba weneryczna dziesiątkuje populację koali

Choroba weneryczna dziesiątkuje populację koali

Źródło:
BBC, Aussie Ark, Nature

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Przed nami kilka ostatnich ciepłych dni. Jakiej aury możemy się spodziewać w nowym roku? Sprawdź autorską długoterminową prognozę przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ratownicy TOPR przeprowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek akcję ratunkową. Sprowadzili z Rysów turystę, który utknął w trudnym terenie i nie potrafił zejść. Nie miał przy sobie telefonu i dlatego nie mógł wezwać pomocy. Został odnaleziony dzięki sygnałom latarki.

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach

Źródło:
PAP

W weekend przez południowo-wschodnie stany USA przetoczyło się 38 tornad. Bilans ofiar gwałtownej aury wzrósł do czterech - podała stacja ABC News.

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Źródło:
Reuters, ABC News

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

W nocy z piątku na sobotę nad Grecję nadciągnęły porywiste podmuchy wiatru i obfite opady, między innymi śniegu. Biało zrobiło się w sporej części kraju, w tym na Krecie.

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Źródło:
ekathimerini.com, Greek Reporter

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Już za kilka dni powitamy nowy rok. Jaki będzie? "Zapytano" o to węża z ogrodu zoologicznego w litewskim Kownie.

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

Źródło:
ENEX

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro

Niski poziom wody w sztucznym jeziorze Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe spowodował serię trzęsień ziemi. Według władz wybudowana w regionie infrastruktura energetyczna jest w dobrym stanie, ale wielu ekspertów obawia się, że może ona wkrótce się zawalić.

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował wędkarza we wschodniej Australii. Jak przekazały lokalne media, 40-latek spędzał czas z rodziną nad wodą, gdy nagle zaatakował go drapieżnik. Mimo długiej walki o jego życie, mężczyzna zmarł.

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Canberra Times

Ptasia grypa zdziesiątkowała populację dzikich kotów w ośrodku dla zwierząt w Shelton w amerykańskim stanie Waszyngton. Z 37 osobników pozostało tylko 17. Nie wiadomo, jak zwierzęta się zaraziły.

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

Źródło:
CNN

Trzy domy zostały zniszczone przez duży pożar buszu, który wybuchł w Parku Narodowym Grampians w australijskim stanie Wiktoria. Wyczekiwana poprawa pogody pozwoliła jednak strażakom powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni. Władze poinformowały, że w piątek większość ewakuowanych mieszkańców wróciła do swoich miejscowości.

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

Źródło:
ABC, tvnmeteo.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl