Badacze z Uniwersytetu Kolorado wyliczyli, że pierwszy dzień bez lodu może nastąpić w Arktyce jeszcze przed 2030 rokiem. Jak dodali, takie dni są nieuniknione, ale ograniczenie emisji gazów cieplarnianych może poważnie ograniczyć ich liczbę.
Arktyka traci lód morski w niepokojącym tempie. W ciągu 17 ostatnich lat zanotowano 17 najniższych zasięgów letniej pokrywy lodowej. W 2023 roku wyniósł on 4,23 miliony kilometrów kwadratowych, co było szóstą najniższą wartością. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, już wkrótce zasięg letniej pokrywy lodowej może spaść do krytycznego poziomu. I to znacznie wcześniej niż się spodziewaliśmy.
Dni, nie miesiące
Autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma "Nature Reviews Earth & Environment" postanowili przeanalizować istniejącą literaturę na temat prognoz zasięgu lodu morskiego. Informacje te zestawili z danymi pochodzącymi z modeli klimatycznych, które pozwoliły im ocenić, jak zasięg lodu morskiego będzie zmieniał się z dnia na dzień w kolejnych latach.
Naukowcy odkryli, że pierwszy dzień, podczas którego letnia pokrywa lodowa Arktyki skurczy się do poniżej miliona kilometrów kwadratowych (to mniej niż 20 procent obszaru, który zajmowała w latach 80. ubiegłego wieku), może nastąpić ponad 10 lat wcześniej niż wskazywały poprzednie prognozy. Prawdopodobnie będzie miał on miejsce pod koniec sierpnia lub na początku września roku 2030. Trend ten pozostaje spójny we wszystkich przyszłych scenariuszach emisji dwutlenku węgla, od tych najbardziej optymistycznych po zakładające największy wzrost emisji.
Niebieska Arktyka
Prognozy na kolejne dekady są jeszcze bardziej pesymistyczne. Do połowy stulecia w Arktyce prawdopodobnie wystąpi cały wrzesień bez lodu. Pod koniec wieku sezon bez lodu może trwać kilka miesięcy - przy najgorszych scenariuszach emisyjnych przeciągnie się on nawet na miesiące zimowe.
- Przekształciłoby to Arktykę w zupełnie inne środowisko, z białej letniej Arktyki w niebieską Arktykę. Dni wolne od lodu są nieuniknione, ale nadal musimy utrzymywać nasze emisje na jak najniższym poziomie, aby uniknąć przedłużania się tych warunków - tłumaczyła Alexandra Jahn, główna autorka artykułu.
Zanik lodu morskiego ma znaczący wpływ na arktyczne zwierzęta, w tym na foki i niedźwiedzie polarne. Utrata lodu morskiego stanowi również zagrożenie dla społeczności żyjących w pobliżu brzegów. Naukowcy zaznaczyli jednak, że arktyczny lód morski jest odporny i może szybko powrócić, jeśli atmosfera się ochłodzi.
Źródło: phys.org, The Guardian, NSIDC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock