Z badań chińskich naukowców wynika, że codzienne picie kawy daje nam szansę na dłuższe życie. To nie magia - badacze od lat przypuszczają, że "mała czarna" ma dobry wpływ na nasze zdrowie.
Naukowa dyskusja na temat kawy trwa od wielu lat. Liczne badania wskazują, że napój ten może pozytywnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także na zdrowie. Do tego stwierdzenia przychylają się badacze z Południowochińskiego Uniwersytetu Medycznego w Kantonie. Ich najnowsze badanie wskazuje, że regularne picie kawy może obniżać ryzyko wczesnego zgonu.
Łyżeczka cukru nie psuje efektu
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 120 tysięcy Brytyjczyków w średnim wieku, niecierpiących na raka i choroby serca. Zbieranie danych trwało łącznie siedem lat. Przez ten czas zmarło 3177 uczestników badania, w tym 1725 osób na nowotwory złośliwe i 628 na choroby układu krążenia.
Oprócz podstawowych danych dotyczących stanu zdrowia i nałogów, uczestnicy przekazali naukowcom informacje na temat tego, jak często i w jakich ilościach piją kawę. Badaczy interesował także sposób przygotowywania napoju - z cukrem, sztucznymi słodzikami czy bez dodatków.
Analiza statystyczna wykazała, że osoby, które spożywały pomiędzy 1,5 a 3,5 kubka niesłodzonej kawy dziennie charakteryzowały się mniejszą śmiertelnością niż uczestnicy stroniący od "małej czarnej" - prawdopodobieństwo zgonu było u nich od 16 do 23 procent niższe. Wyniki badań wykazały też, że prawdopodobieństwo zgonu u osób, które piły słodzoną cukrem kawę, było średnio o 29-31 procent mniejsze niż u niepijących kawy.
Naukowcy podkreślili, że wyniki nie sugerują, że zdrowsze jest dodawanie cukru do kawy niż picie jej w czystej postaci.
- To badanie pokazuje, że dodanie odrobiny cukru nie odbiera wszystkich potencjalnych korzyści zdrowotnych, jakie może nieść kawa - mówi dr Christina Wee z Harvard Medical School, recenzentka badania. - Moja największa przestroga polega na tym, aby nie utożsamiać tego z powiedzeniem: mogę pić każdy rodzaj kawy z mnóstwem kalorii. Istnieją inne badania, które wyraźnie pokazują, że dodawanie cukru i dużej ilości pustych kalorii nie jest dla nas dobre. Należy więc zachować umiar - podkreśla.
Sama kawa nie wystarczy
Jak opowiada dr Christina Wee, recenzentka badania, do powyższych wyników należy podchodzić z dystansem.
- Kawa może przynosić pewne korzyści zdrowotne, ale nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że samo jej picie prowadzi do przedłużenia życia - opowiada naukowczyni.
Wee wyjaśnia, że otrzymane wyniki możemy interpretować również w zupełnie inny sposób. Przykładowo - kawosze mogą być zamożniejsi od osób, które nie piją kawy, a zatem istnieje większe prawdopodobieństwo, że mają lepszą opiekę zdrowotną i więcej czasu na aktywny wypoczynek - to również ma wpływ na ryzyko zgonu.
Naukowo o ziarnach
Na temat wpływu kawy na zdrowie powstało wiele artykułów naukowych. Naukowcy z Uniwersytetu Southampton wykazali, że regularne picie kawy może być powiązane z obniżonym ryzykiem wystąpienia chronicznych chorób nerek, choroby Parkinsona i niektórych typów nowotworów.
Inne badanie, przeprowadzone przez badaczy ze Szpitala Akademickiego w Parmie, wskazuje jednak na związek pomiędzy piciem pięciu lub więcej kubków kawy dziennie a zwiększonym ryzykiem występowania zakrzepów krwi.
Wee jeszcze raz podkreśla, że kawa nie powinna nam zaszkodzić, o ile nie będziemy przesadzać - także w ilości dodawanego do niej cukru.
Źródło: NBC News, European Journal of Epidemiology
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock