Przegotowanie kranówki pomaga w pozbyciu się z niej mikroplastiku - informują chińscy naukowcy. Najskuteczniej proces ten przebiega w twardej wodzie, zawierającej wyższą zawartość węglanu wapnia.
Cząsteczki nano- i mikroplastiku można znaleźć właściwie wszędzie - od chmur i opadów atmosferycznych po nasze organizmy. Zanieczyszczenia te przedostają się także do sieci wodociągowych. Cząsteczki tworzyw sztucznych mają średnicę od jednej tysięcznej milimetra do 5 mm. Chociaż ich wpływ na nasze zdrowie wciąż nie został w pełni poznany, wstępne badania wykazują, że ich spożycie może mieć wpływ na mikrobiom jelitowy.
W jaki sposób można pozbyć się mikroplastiku z wody kranowej? W sprzedaży dostępne są wyspecjalizowane systemy filtracyjne, ale przeszkodą w ich upowszechnieniu jest wysoka cena. Na łamach czasopisma "Environmental Science & Technology Letters" ukazało się badanie prezentujące tańszą i prostszą alternatywę.
Zalety twardej wody
Naukowcy z Uniwersytetu Ji'nan przeprowadzili doświadczenie na próbkach kranówki o różnym stopniu twardości. Do wody dodano cząsteczki nano- i mikroplastiku w różnym stężeniu, a następnie gotowano ją przez pięć minut. Gdy woda ostygła, autorzy zmierzyli zawartość swobodnie unoszącego się w niej plastiku.
Jak się okazało, w procesie wrzenia twardej wody, bogatej w substancje mineralne, na drobinach plastiku odkładał się węglan wapnia, czyli kamień. Osadzał się on następnie wewnątrz czajnika, skąd można go było usunąć. Drobne cząsteczki węglanu wapnia unoszące się w wodzie można odfiltrować, na przykład przelewając wodę z czajnika przez filtr do kawy.
Efekt eliminacji mikroplastiku był wyraźnie bardziej widoczny w przypadku twardej wody - z próbki zawierającej 300 miligramów węglanu wapnia na litr wody po przegotowaniu udało się usunąć aż 90 procent drobinek tworzyw sztucznych. W przypadku miękkiej wody, zawierającej mniej niż 60 mg CaCO3 na litr, gotowanie usuwało około 25 procent mikroplastiku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: 317008370