Hakuto-R i "twarde lądowanie" na Księżycu. Jest oświadczenie firmy ispace w sprawie lądownika

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Bezzałogowy lądownik Hakuto-R miał we wtorek znaleźć się na powierzchni Księżyca w ramach "historycznej" misji - pierwszej w pełni finansowanej ze środków prywatnych. Tego dnia po południu poinformowano o "utracie łączności" z lądownikiem. Dziś firma ispace w oświadczeniu przekazała, że lądowanie najprawdopodobniej było "twarde", łączności nie odzyskano, a "Sukces 9" w ramach Misji 1 okazał się "nieosiągalny". Zapowiedziano kolejne próby i podano ich daty.

Lądownik Hakuto-R miał wylądować we wtorek, 25 kwietnia, późnym popołudniem naszego czasu na Księżycu w ramach misji w pełni finansowanej przez prywatną japońską firmę ispace. Po spodziewanym terminie lądowania stracono z nim łączność - informował tego dnia zespół zajmujący się misją. Nie przekazano wówczas, czy to oznacza, że lądowanie się nie powiodło. "Nic nie jest potwierdzone, ale nie wygląda to dobrze" - pisał na Twitterze Chris Bergin z NASASpaceflight.com.

Oświadczenie firmy ispace w sprawie lądownika Hakuto-R

W środę rano polskiego czasu firma ispace wydała oświadczenie. Nie potwierdziła wprost, że obiekt się rozbił, ale przyznała, że lądowanie było "twarde", a umieszczony wśród kamieni milowych misji "Sukces 9" - jakim miało być lądowanie i nawiązanie łączności - "nie jest już osiągalny". Dodano, że są plany przeprowadzenia kolejnych podejść, czyli Misji 2 w 2024 roku i Misji 3 w 2025 roku.

"Bazując na obecnie dostępnych danych, Centrum Kontroli Misji HAKUTO-R w Nihonbashi w Tokio potwierdziło, że lądownik znajdował się w pozycji pionowej podczas wykonywania końcowego podejścia do powierzchni Księżyca. Krótko po planowanym czasie lądowania nie otrzymano żadnych danych, wskazujących, że doszło do przyziemienia. Inżynierowie ispace monitorowali szacunkową pozostałą ilość paliwa. (...) Wkrótce prędkość opadania gwałtownie wzrosła. Potem nastąpiła utrata łączności. Na tej podstawie ustalono, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż lądownik ostatecznie odbył twarde lądowanie na powierzchni Księżyca" - czytamy w komunikacie.

"Aby znaleźć podstawową przyczynę tej sytuacji, inżynierowie ispace pracują nad szczegółową analizą danych telemetrycznych zebranych do końca sekwencji lądowania i wyjaśnią szczegóły po zakończeniu analizy" - dodano w oświadczeniu.

Stwierdzono, że "Sukces 9 spośród kamieni milowych Misji 1 - pomyślne lądowanie na Księżycu i nawiązanie łączności - nie jest już osiągalny".

Komentarze o misji

- Chociaż nie spodziewamy się, że tym razem doszło do zakończenia lądowania na Księżycu, uważamy, że w pełni osiągnęliśmy cele tej misji, zdobywając wiele danych i doświadczenia – powiedział Takeshi Hakamada, założyciel i dyrektor generalny ispace. - Będziemy iść naprzód - zapewnił.

Hiroshi Yamakawa, prezes Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA), przyznał, że "ispace stała się pierwszą prywatną firmą, która podjęła próbę lądowania na Księżycu, ale niestety lądowanie nie mogło zostać zrealizowane". Natomiast Josef Aschbacher, dyrektor generalny współpracującej przy misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), podkreślił, że jest przekonany, iż "Misja 1 Hakuto-R to dopiero początek wielu fascynujących projektów i działań".

Misja Hakuto-R

Lądownik został wystrzelony 21 marca za pośrednictwem rakiety Falcon 9 należącej do firmy Elona Muska - SpaceX.

Hakuto-R miał wylądować w kraterze Atlas, który położony jest na południowo-wschodnim skraju Mare Frigoris (łac. Morze Zimna). Mare Frigoris to morze księżycowe znajdujące się na północ od Mare Imbrium i na północny wschód od Mare Serenitatis.

Lądowanie miało rozpocząć się z wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Najpierw miał się rozpocząć manewr hamowania, podczas którego lądownik miał odpalić swój główny silnik. Następnie Hakuto-R miał dostosować swoją orientację względem powierzchni Księżyca i zmniejszać stopniowo prędkość, aby dokonać miękkiego lądowania. Cały proces miał trwać około godziny.

Lądownik uchwycił na zdjęciu wschód Ziemi

Jeden z obrazów przesłanych przez Hakuto-R uchwycił wspaniały wschód Ziemi, który nastąpił w tym samym czasie, co hybrydowe zaćmienie Słońca. Na zdjęciu widać cień Księżyca, który przesuwa się po powierzchni Ziemi nad południowym Pacyfikiem.

Łazik na pokładzie

W lądowniku umieszczony jest mały łazik Rashid należący do agencji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), system sztucznej inteligencji kanadyjskiej firmy Mission Control oraz system obrazowania z wieloma kamerami kanadyjskiej firmy Canadensys Aerospace. 

Jako ładunek dodatkowy wystrzelona została również należąca do NASA sonda Lunar Flashlight, która miała wejść na orbitę wokół Księżyca i poszukiwać lodu na jego powierzchni za pomocą reflektometru, składającego się z czterech laserów.

Tylko trzem krajom udało się do tej pory umieścić swe lądowniki na Księżycu: Stanom Zjednoczonym, Związkowi Sowieckiemu i Chinom.

Napęd budował Polak

Przy budowie napędu lądownika pracował Polak - doktor Jakub Gramatyka z Sieci Badawczej Łukasiewicza, Instytutu Lotnictwa.

>>> ZOBACZ: Wywiad z Polakiem, który zbudował napęd

Japoński lądownik podjął próbę wylądowania na powierzchni Księżyca
Japoński lądownik podjął próbę wylądowania na powierzchni Księżyca

Autorka/Autor:anw//rzw

Źródło: space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Ostrzeżenia obowiązują w 13 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Alarmy IMGW w 13 województwach

Alarmy IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.04. W nocy ściśnie lekki mróz, nad ranem może pojawić się deszcz ze śniegiem. W dzień popada deszcz, deszcz ze śniegiem, a w górach - śnieg.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.04. Nocą ściśnie mróz, w dzień do 10 stopni

Pogoda na jutro - czwartek, 18.04. Nocą ściśnie mróz, w dzień do 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Źródło:
RCB, PAP, tvnmeto.pl

Potężna ulewa w Dubaju doprowadziła do licznych podtopień. Pod wodą znalazło się wiele dróg. - Po przejechaniu kilku kilometrów znaleźliśmy się na głównej drodze i utknęliśmy na wiele godzin - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Joanna.

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ponad 800 osób zostało ewakuowanych w środę z indonezyjskiej wyspy Ruang w prowincji Celebes. Władze podjęły tę decyzję po tym, jak we wtorek doszło do kilku erupcji wulkanu noszącego taką samą nazwę jak wyspa.

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Źródło:
PAP, Reuters

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl