Front atmosferyczny. Jak wpływa na pogodę i jakie są rodzaje frontów atmosferycznych?

Źródło:
TVN Meteo
Europa przedzielona frontem atmosferycznym
Europa przedzielona frontem atmosferycznymTVN24
wideo 2/4
Europa przedzielona frontem atmosferycznymTVN24

Front atmosferyczny stanowi wąski obszar przejściowy, który oddziela masy powietrza o różnych właściwościach termicznych i wilgotnościowych. W obrębie tego zjawiska meteorologicznego wyróżnia się ciepłą, zimną i zokludowaną strefę. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z nich i jaki jest jej dokładny przebieg.

Front atmosferyczny nazywany jest również frontem meteorologicznym i występuje najczęściej w formie niżu atmosferycznego.W zależności od tego, jaka masa powietrza napiera na drugą masę, rozróżnia się front ciepły i chłodny, a także front zokludowany.Na mapie pogody front ciepły oznacza się kolorem czerwonym, chłodny – niebieskim, a zokludowany – fioletowym.

Jak powstaje front atmosferyczny?

Mieszanie powietrza nierzadko powoduje intensywne zmiany w obrębie zjawisk meteorologicznych. Poniżej frontu znajduje się mieszanina chłodnych gazów, a powyżej – ciepłych. Kierunek ruchu tych gazów wpływa na rodzaj frontu, który może być ciepły lub zimny. Pierwszy rodzaj powstaje na skutek pokrywania zimnego powietrza przez ciepłe. Front chłodny tworzy się natomiast w przypadku odwrotnego zjawiska. W chłodnej strefie kumulują się kłębiaste chmury, z których na niewielki obszar spada deszcz. Poza zimnymi i ciepłymi frontami specjaliści wyróżniają również strefy okluzji (połączenie ciepłego i zimnego frontu) oraz stacjonarne (w obrębie jednego obszaru).

Front atmosferyczny oddziela dwie różne masy powietrza
Front atmosferyczny oddziela dwie różne masy powietrzaGoogle Maps

Jak oznacza się fronty atmosferyczne na mapie pogody?

Oglądając prognozę pogody, można zaobserwować specjalne oznaczenie frontów. Chłodny front przedstawiony jest za pomocą niebieskich trójkątów połączonych w łańcuch. Wierzchołki trójkątów wskazują, w którą stronę front chłodny się przemieszcza. Czerwonymi półkolami połączonymi w łańcuch oznaczony jest front ciepły, natomiast front zokludowany na mapie pogody zazwyczaj pokazany jest w kolorze fioletowym w postaci łańcucha składającego się z trójkątów i półkoli przedstawionych naprzemiennie.

Jaki jest przebieg chłodnego frontu?

Front chłodny powstaje na skutek wnikania gęstego, zimnego powietrza pod rzadsze, ciepłe. Jego wyróżnikiem jest duża szybkość. Front zajmuje pas o szerokości oscylującej w granicach od 50 do 70 km, a wypychane do góry z dużą prędkością ciepłe powietrze tworzy kłębiaste chmury. Przed nadejściem chłodnych mas powietrza odczuwalne jest ciepło.

Za chłodnym frontem napływa do Polski zimne powietrzeEUMETSAT

Za pierwszy zwiastun chłodnego frontu należy uznać Cirrusy, Cirrostratusy, a następnie Altrostratusy. Na początku tego frontu znajduje się Cumulonimbus zasysający ciepłe powietrze i likwidujący różnorodne zawiesiny. Prowadzi to do zwiększenia widoczności. Gdy nadchodzi zimny front, wiatr staje się silniejszy. Zaobserwować można także zmianę jego kierunku na przeciwny. Obniża się jasność, a siła wiatru wzmaga się. Ponadto pojawiają się na niebie błyskawice. Cumulonimbus jest silniejszy od swojego wewnętrznego odpowiednika ze względu na przegrzanie ziemi. Kolejny etap stanowi burza wraz z piorunami. Czas jej trwania nie jest jednak długi. Koniec burzy oznacza odejście zimnego frontu.

Jak jest przebieg ciepłego frontu?

Front ciepły tworzy się, gdy ciepła, rzadka masa prowadzi do przesunięcia się gęstej, chłodnej. Cała energia koncentruje się na wzniesieniu powietrza o wyższej temperaturze nad zimniejszą mieszaninę. Front ten porusza się zatem wolniej niż sama masa ciepłego powietrza. Jego linia ma niewielkie nachylenie względem Ziemi, a geograficzna powierzchnia może osiągać szerokość 1000 km. Zjawiska meteorologiczne rozciągają się zatem na bardzo dużym obszarze. 

Front dzieli kraj na ciepły wschód i chłodny zachódTVN Meteo

Przed nadejściem ciepłego frontu odczuwać można chłód. Pierwszą oznaką nadejścia ruchów ciepłego powietrza są gęstniejące Cirrusy, które ewoluują w mieszaninę Cirrostratusów. Zachmurzenie gęstnieje, a z biegiem czasu słońce zostaje całkowicie zasłonięte. Chmury zimnego frontu zmniejszają się, a kiedy oddalą się 500 km od nadchodzącego frontu – znikają. Cirrostratusy ustępują Altostratusom i Nimbostratusom, z których zaczyna padać mżawka. Przechodzi ona z upływem czasu w jednostajny deszcz, który może trwać kilka dni. Opady zanikają blisko linii frontu, a ciepłe powietrze prowadzi do wytrącenia się mgieł adwekcyjnych. Zaobserwować można delikatny wiatr, niewielkie zmiany temperatur i warstwowe zachmurzenie.

Czym charakteryzuje się front okluzji?

Jeśli chłodny front dogoni ciepły, a zimne powietrze za frontem chłodnym ma mniejszą temperaturę od mieszaniny gazów przed frontem ciepłym, zaobserwować można chłodną okluzję. Powstaje wówczas zachmurzenie charakterystyczne dla obu stref. Drugi typ okluzji powstaje natomiast, gdy zimny front podążający za ciepłym będzie miał za sobą powietrze o wyższej temperaturze niż powietrze przed frontem ciepłym. Tworzy się wówczas mieszane zachmurzenie. 

Zdjęcie pokazujące położenie frontu okluzji wzdłuż zachodniej granicy NiemiecEumetsat

Fronty są ciekawymi zjawiskami atmosferycznymi. Każdy z nich powoduje duże zmiany meteorologiczne. Warto zatem znać przebieg frontów, by wiedzieć, jaka pogoda będzie po przejściu konkretnego z nich.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Czwartek 17.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych regionach kraju popada tylko przelotnie, w innych możliwe są burze. Termometry pokażą maksymalnie od 18 do 22 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega burzami oraz towarzyszącym im silnymi opadami deszczu. W części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na burze i ulewy. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Uwaga na burze i ulewy. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr