Front atmosferyczny stanowi wąski obszar przejściowy, który oddziela masy powietrza o różnych właściwościach termicznych i wilgotnościowych. W obrębie tego zjawiska meteorologicznego wyróżnia się ciepłą, zimną i zokludowaną strefę. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z nich i jaki jest jej dokładny przebieg.
● Front atmosferyczny nazywany jest również frontem meteorologicznym i występuje najczęściej w formie niżu atmosferycznego. ● W zależności od tego, jaka masa powietrza napiera na drugą masę, rozróżnia się front ciepły i chłodny, a także front zokludowany. ● Na mapie pogody front ciepły oznacza się kolorem czerwonym, chłodny – niebieskim, a zokludowany – fioletowym.
Jak powstaje front atmosferyczny?
Mieszanie powietrza nierzadko powoduje intensywne zmiany w obrębie zjawisk meteorologicznych. Poniżej frontu znajduje się mieszanina chłodnych gazów, a powyżej – ciepłych. Kierunek ruchu tych gazów wpływa na rodzaj frontu, który może być ciepły lub zimny. Pierwszy rodzaj powstaje na skutek pokrywania zimnego powietrza przez ciepłe. Front chłodny tworzy się natomiast w przypadku odwrotnego zjawiska. W chłodnej strefie kumulują się kłębiaste chmury, z których na niewielki obszar spada deszcz. Poza zimnymi i ciepłymi frontami specjaliści wyróżniają również strefy okluzji (połączenie ciepłego i zimnego frontu) oraz stacjonarne (w obrębie jednego obszaru).
Jak oznacza się fronty atmosferyczne na mapie pogody?
Oglądając prognozę pogody, można zaobserwować specjalne oznaczenie frontów. Chłodny front przedstawiony jest za pomocą niebieskich trójkątów połączonych w łańcuch. Wierzchołki trójkątów wskazują, w którą stronę front chłodny się przemieszcza. Czerwonymi półkolami połączonymi w łańcuch oznaczony jest front ciepły, natomiast front zokludowany na mapie pogody zazwyczaj pokazany jest w kolorze fioletowym w postaci łańcucha składającego się z trójkątów i półkoli przedstawionych naprzemiennie.
Jaki jest przebieg chłodnego frontu?
Front chłodny powstaje na skutek wnikania gęstego, zimnego powietrza pod rzadsze, ciepłe. Jego wyróżnikiem jest duża szybkość. Front zajmuje pas o szerokości oscylującej w granicach od 50 do 70 km, a wypychane do góry z dużą prędkością ciepłe powietrze tworzy kłębiaste chmury. Przed nadejściem chłodnych mas powietrza odczuwalne jest ciepło.
Za pierwszy zwiastun chłodnego frontu należy uznać Cirrusy, Cirrostratusy, a następnie Altrostratusy. Na początku tego frontu znajduje się Cumulonimbus zasysający ciepłe powietrze i likwidujący różnorodne zawiesiny. Prowadzi to do zwiększenia widoczności. Gdy nadchodzi zimny front, wiatr staje się silniejszy. Zaobserwować można także zmianę jego kierunku na przeciwny. Obniża się jasność, a siła wiatru wzmaga się. Ponadto pojawiają się na niebie błyskawice. Cumulonimbus jest silniejszy od swojego wewnętrznego odpowiednika ze względu na przegrzanie ziemi. Kolejny etap stanowi burza wraz z piorunami. Czas jej trwania nie jest jednak długi. Koniec burzy oznacza odejście zimnego frontu.
Jak jest przebieg ciepłego frontu?
Front ciepły tworzy się, gdy ciepła, rzadka masa prowadzi do przesunięcia się gęstej, chłodnej. Cała energia koncentruje się na wzniesieniu powietrza o wyższej temperaturze nad zimniejszą mieszaninę. Front ten porusza się zatem wolniej niż sama masa ciepłego powietrza. Jego linia ma niewielkie nachylenie względem Ziemi, a geograficzna powierzchnia może osiągać szerokość 1000 km. Zjawiska meteorologiczne rozciągają się zatem na bardzo dużym obszarze.
Przed nadejściem ciepłego frontu odczuwać można chłód. Pierwszą oznaką nadejścia ruchów ciepłego powietrza są gęstniejące Cirrusy, które ewoluują w mieszaninę Cirrostratusów. Zachmurzenie gęstnieje, a z biegiem czasu słońce zostaje całkowicie zasłonięte. Chmury zimnego frontu zmniejszają się, a kiedy oddalą się 500 km od nadchodzącego frontu – znikają. Cirrostratusy ustępują Altostratusom i Nimbostratusom, z których zaczyna padać mżawka. Przechodzi ona z upływem czasu w jednostajny deszcz, który może trwać kilka dni. Opady zanikają blisko linii frontu, a ciepłe powietrze prowadzi do wytrącenia się mgieł adwekcyjnych. Zaobserwować można delikatny wiatr, niewielkie zmiany temperatur i warstwowe zachmurzenie.
Czym charakteryzuje się front okluzji?
Jeśli chłodny front dogoni ciepły, a zimne powietrze za frontem chłodnym ma mniejszą temperaturę od mieszaniny gazów przed frontem ciepłym, zaobserwować można chłodną okluzję. Powstaje wówczas zachmurzenie charakterystyczne dla obu stref. Drugi typ okluzji powstaje natomiast, gdy zimny front podążający za ciepłym będzie miał za sobą powietrze o wyższej temperaturze niż powietrze przed frontem ciepłym. Tworzy się wówczas mieszane zachmurzenie.
Fronty są ciekawymi zjawiskami atmosferycznymi. Każdy z nich powoduje duże zmiany meteorologiczne. Warto zatem znać przebieg frontów, by wiedzieć, jaka pogoda będzie po przejściu konkretnego z nich.
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo