Ulegacie temu spojrzeniu? Sami je wyhodowaliśmy

Autor:
ps/dd
Źródło:
CNN
Konkurs na najbrzydszego psa na świecie
Konkurs na najbrzydszego psa na świecieReuters
wideo 2/6
Psy

Każdy właściciel psa z pewnością wie, że nie da oprzeć się tym dużym oczom i "słodkiemu" spojrzeniu szczeniaka u swojego pupila. Ale dlaczego psy patrzą się na nas w ten sposób i co dzięki temu uzyskują? Zbadali to naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

- Psy od innych ssaków odróżnia odwzajemniona więź z ludźmi, która może przejawiać się wzajemnym wpatrywaniem się w siebie, czego nie obserwujemy pomiędzy ludźmi a innymi udomowionymi ssakami, takimi jak konie, czy koty - powiedziała autorka badania, Anne Burrows, profesor z wydziału fizjoterapii z Uniwersytetu Duquesne w Pittsburghu w Pensylwanii. Dodała, że "w czasie procesu udomowienia ludzie mogli hodować psy na podstawie mimiki, która była podobna do ich własnej" około 33 tysięcy lat temu.

- Z czasem mięśnie psów mogły ewoluować, aby stać się "szybszymi", co korzystnie wpłynęło na komunikację pomiędzy psami a ludźmi - wyjaśniła ekspertka.

Dwa rodzaje mięśni

W mięśniach naszego całego ciała zlokalizowane są włókna szybkokurczliwe, dzięki czemu możemy wykonywać gwałtowne ruchy, takie jak na przykład wybijanie się z bloku startowego do wyścigu. Jednak szybko się one męczą, dlatego nie jesteśmy w stanie wykonywać tego typu intensywnych ruchów przez długi czas.

Wolnokurczliwe włókna natomiast, zgodnie ze swoją nazwą, działają w inny, powolny i spokojny sposób. Na przykład zapewniają stałą energię biegaczom podczas maratonów.

Mięśnie mimiczne odpowiadające za powstawanie mimiki u ssaków, zawierają u ludzi dużo szybkokurczliwych włókien. Dzięki temu jesteśmy w stanie operować swoją mimiką łatwo i szybko.

Pies uznawany jest za prawdziwego przyjaciela człowiekaShutterstock

Psy a wilki

Naukowcy zbadali włókna mięśni z przednich części głowy wilków, jak i udomowionych psów. Jak się okazało, w porównaniu z dzisiejszymi udomowionymi psami, wilki charakteryzują się niższym odsetkiem włókien szybkokurczliwych względem drugiego rodzaju włókien. Jak stwierdzili badacze, te wolnokurczliwe wokół oczu i pyska mogłoby być pomocne dla wilków, gdy wyją. Z kolei posiadanie większej liczby włókien szybkokurczliwych u psów mogą pomagać im zwracać uwagę swoich właścicieli krótkotrwałym i szybkim szczekaniem oraz bardziej zróżnicowaną mimiką.

- Te różnice sugerują, że szybsze włókna mięśniowe przyczyniają się do tego, aby pies mógł bardziej efektywnie komunikować się z ludźmi - powiedziała Burrows.

Z innego badania tego samego zespołu naukowców, wykonanego w 2019 roku wynika, że wilki nie posiadają również innej umiejętności, którą posiada większość psów. Otóż psy mają mięsień, który pozwala unosić im wewnętrzną "brew", przez co ich oczy wyglądają na większe, jak u niemowlęcia lub małego dziecka. Zgodnie z badaniem z 2013 roku, psy, które wykorzystują tę umiejętność, często mają większe szanse na adopcję.  - Ten ruch tworzy "oczy szczeniaka", co przypomina mimikę u ludzi, kiedy są smutni i powoduje u innych opiekuńczą odpowiedź - wskazała współautorka badania Madisen Omstead.

Inny mięsień, który większość psów ma lepiej rozwinięty od wilków, powoduje że zewnętrzne kąciki powiek wędrują w kierunku uszu, w wyniku czego powstaje efekt "śmiejących się oczu".

Jak wskazano wyjątkiem jest husky syberyjski, bliżej spokrewniony z wilkami niż wiele innych ras.

Wyniki badania zaprezentowano we wtorek na corocznym spotkaniu American Association for Anatomy w Filadelfii.

Autor:ps/dd

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami deszczu. Obowiązują też alerty przed intensywnymi opadami śniegu, którego miejscami spadnie do 40 centymetrów.

Alerty IMGW przed gołoledzią i obfitymi opadami śniegu

Alerty IMGW przed gołoledzią i obfitymi opadami śniegu

Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 01.12 w części kraju upłynie pod znakiem opadów śniegu, a w pozostałych regionach niebo będzie się przejaśniać. Termometry wskażą od -4 do 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Słońcu doszło do silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że na niebie mogą pojawić się spektakularne zorze polarne. Bardzo dobre warunki do obserwacji wielobarwnych świateł możliwe są nad Polską.

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

Autor:
ps
Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Na Kasprowym Wierchu leży prawie 80 centymetrów śniegu, a w Elblągu na północy kraju odnotowano 29-centymetrową pokrywę. W weekend mają pojawić się śnieżyce, więc miejscami śniegu dosypie - i to sporo.

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Na Babiej Górze zaczął obowiązywać w czwartek wieczorem drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy, "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa".

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, gopr.pl

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

Odnaleziono młodą lamę, która uciekła z terenu minizoo w Jaworniku Polskim (woj. podkarpackie). Zwierzę dwa dni temu przestraszyło się psa, staranowało ogrodzenie i pobiegło do lasu.

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Aktualizacja:
Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute