Hałas związany z działalnością człowieka pogarsza współpracę i komunikację u delfinów butlonosych - donosi międzynarodowy zespół badawczy pod kierownictwem ekspertów z Uniwersytetu w Bristolu.
Delfiny to niesamowicie społeczne i inteligentne zwierzęta, które komunikują się za pomocą dźwięków przypominających gwizdy czy kliknięcia. Do polowania i nawigacji używają echolokacji. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii, USA i Danii sugerują, że hałas antropogeniczny, czyli związany z działalnością człowieka, pogarsza współpracę u delfinów butlonosych. Artykuł na ten temat został opublikowany w czwartek w czasopiśmie "Current Biology".
Jak wyglądały badania?
Naukowcy przymocowali dwóm wyszkolonym delfinom w Centrum Badań Delfinów na Florydzie (Dolphin Research Center) - Delcie i Reese - przyssawkowe tagi, które nagrywały ich wokalizacje. Ssaki miały prawie jednocześnie przycisnąć guziki umieszczone po dwóch stronach basenu. Wykonanie tego zadania wymagało od nich odpowiedniej komunikacji i współpracy, a eksperci utrudniali im to generując hałas. Eksperyment ujawnił, że głośne otoczenie utrudnia delfinom komunikację.
Zwierzęta wydawały z siebie coraz głośniejsze i dłuższe gwizdy, aby zrekompensować rosnący poziom hałasu w otoczeniu, ale i tak mało im to pomagało. Im głośniejsze były dźwięki, tym gorzej wykonywały zadanie.
Przebić się przez hałas
- Od lat wiemy, że zwierzęta próbują zrekompensować zwiększony poziom hałasu w swoim środowisku poprzez dostosowanie swoich zachowań wokalnych. Nasza praca pokazuje, że te dostosowania nie są wystarczające, aby przezwyciężyć negatywny wpływ hałasu na komunikację między zwierzętami pracującymi razem - powiedział główny autor badania Pernille Sørensen z Bristol's School of Biological Sciences.
- To badanie pokazuje nam również, że delfiny mogą elastycznie modyfikować swoją wokalizaję, próbując kontynuować współpracę ze swoim partnerem. To udowadnia, że ten gatunek jest zdolny do aktywnie skoordynowanej współpracy - dodała Stephanie King z Bristolu, współautorka badania.
Zdaniem ekspertów hałas generowany przez działalność człowieka, jak na przykład wydobywanie surowców czy żegluga, ma potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie populacji tych morskich stowrzeń.
Współpraca międzygatunkowa
Współpraca jest powszechnym zjawiskiem u zwierząt. Wiele gatunków używa dźwięków, które mają pomóc w koordynacji działań kooperacyjnych, ale używanie ich sprawia, że są również podatne na zakłócenia spowodowane zanieczyszczeniem hałasem związanym z działalnością człowieka.
- Współpracując z naszymi kolegami z Centrum Badań Delfinów na Florydzie mieliśmy wyjątkową okazję do zbadania negatywnego wpływu hałasu na zachowania kooperacyjne w kontrolowanym otoczeniu, co jest prawie niemożliwe do wykonania w warunkach naturalnych. Nasze wyniki wyraźnie podkreślają potrzebę uwzględnienia tego, jak hałas wpływa na zadania grupowe u dzikich zwierząt - zauważył Sørensen.
Źródło: bristol.ac.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock