NASA rozpoczyna prace nad czasem księżycowym. Nowy sposób pomiaru ma uwzględniać szybszy upływ czasu na Srebrnym Globie. Chociaż różnica między Ziemią a Księżycem jest niezauważalna dla człowieka, może ona decydować o powodzeniu wielu wymagających precyzji misji.
Gdy NASA po raz ostatni wysyłała astronautów na Księżyc, ci mieli ze sobą standardowe, ziemskie zegarki. Wtedy mierzenie czasu nie było jednak tak precyzyjne ani tak dokładne jak dziś, w czasach systemów komputerowych i zaawansowanej łączności. Technologie te pozwalają na koordynację procesów co do mikrosekundy, dlatego zdarza się, że zależy od nich powodzenie kosztownych, czasochłonnych misji. Ziemskie metody mierzenia czasu mogą jednak okazać się zawodne w warunkach pozaziemskich, dlatego NASA otrzymała w środę polecenie opracowania czasu księżycowego.
Bicie księżycowego serca
Przesłana przez Biały Dom notatka wskazała, że NASA powinna przedstawić do końca bieżącego roku ogólną ideę systemu mierzenia czasu dla Księżyca, a do końca 2026 roku - ostateczny plan jego wdrożenia. Rezultatem ma być Skoordynowany Czas Księżycowy (ang. Coordinated Lunar Time, LTC), według którego liczony ma być czas na całym Księżycu.
Konieczność stworzenia nowej "strefy czasowej" wynika z rozmiarów naszego satelity. Księżyc charakteryzuje się mniejszą grawitacją niż Ziemia, co sprawia, że każdy dzień krótszy jest tam o 58,7 mikrosekundy. Istnieją też inne odchylenia, które mogą doprowadzić do jeszcze większych rozbieżności między czasem na Księżycu i ziemskim zegarem.
- Zegar atomowy na Księżycu będzie tykał z inną częstotliwością niż zegar na Ziemi - powiedział Kevin Coggins z NASA. - Gdy udajesz się na inną planetę, jak Księżyc czy Mars, nie ma nic dziwnego w tym, żeby każda z nich miała swoje własne bicie serca.
Niełatwy proces
Ujednolicony czas księżycowy wyeliminuje konieczność prowadzenia operacji względem czasu lokalnego, co ułatwi synchronizację komunikacji między Ziemią, satelitami, bazami i astronautami. Rozbieżności czasowe mogłyby również prowadzić do błędów w mapowaniu i lokalizowaniu pozycji urządzeń lub ludzi na Księżycu oraz jego orbicie.
Ustanowienie LTC jest szczególnie istotne w świetle planów powrotu człowieka na Księżyc oraz budowy stałych baz na Srebrnym Globie. Na wrzesień 2025 roku NASA zaplanowała start misji Artemis II - załogowej misji, która ma zabrać astronautów w lot wokół Księżyca na pokładzie statku kosmicznego Orion.
Źródło: PAP, The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock