Ciśnienie atmosferyczne – czym jest? Od czego zależy i jak wpływa na samopoczucie?

Źródło:
obserwator.imgw.pl, encyklopedia.pwn.pl, tvn24.pl
Liczba meteopatów rośnie (materiał archiwalny)
Liczba meteopatów rośnie (materiał archiwalny)
tvn24
Liczba meteopatów rośnie (materiał archiwalny)tvn24

O ciśnieniu atmosferycznym można usłyszeć codziennie, zwłaszcza w prognozach pogody. Wiele osób nagłe zmiany tego ciśnienia odczuwa również na własnym ciele. Czym właściwie jest ciśnienie atmosferyczne i od czego ono zależy? W jaki sposób ciśnienie to wpływa na samopoczucie człowieka?

 Ciśnienie atmosferyczne to siła, z jaką oddziałuje na nas otaczające powietrze. ● Do mierzenia ciśnienia atmosferycznego służy barometr, a jego wartości podawane są najczęściej w paskalach lub hektopaskalach. ● Wartość ciśnienia atmosferycznego nie jest stała i zależy od temperatury powietrza, szerokości geograficznej oraz wysokości nad poziomem morza. ● Nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego mają wpływ na ludzkie samopoczucie, zwłaszcza jego spadki.

Ciśnienie

Ciśnienie jest wartością określającą siłę oddziałującą na określoną powierzchnię. Im większa siła i im mniejsza powierzchnia, tym większe jest ciśnienie. Inaczej można również powiedzieć, że ciśnienie jest stosunkiem wielkości siły i polem powierzchni na które ta siła oddziałuje.

Najczęściej ciśnienie określa się dla gazów oraz dla płynów. Przykładowo gdy mowa jest o gazie zamkniętym w naczyniu lub zbiorniku, ciśnienie określać będzie siłę, z jaką gaz ten oddziałuje (napiera lub wciąga do wewnątrz) na ścianki tego naczynia lub zbiornika.

Siły oddziałujące na powierzchnie nie mają jednego źródła i są bardzo różne. Ciśnienie to pojawia się naturalnie, np. ciśnienie atmosferyczne czyli siła, z jaką powietrze oddziałuje na znajdujące się w nim obiekty, może być też wytwarzane przez człowieka. Przykładowo sprężając duże ilości gazu i zamykając je w szczelnym zbiorniku, np. butli z tlenem lub puszce dezodorantu, wytwarza się duże ciśnienie. Z kolei zamieniając buty na rakiety śnieżne zmniejsza się siła z jaką podczas chodzenia napieramy na śnieg, czyli zmniejsza się ciśnienie jakim oddziałujemy na ten śnieg.

Ciśnienie atmosferyczne

Szczególne znaczenie w życiu codziennym ma ciśnienie atmosferyczne, czyli siła, z jaką otaczające powietrze oddziałuje na nas i na wszystkie obiekty. W uproszczeniu, im wyższe ciśnienie atmosferyczne, tym gęstsze powietrze i większa siła, z jaką powietrze to na nas ze wszystkich stron napiera.

Podstawową jednostkę, w której mierzone i wyrażane jest ciśnienie, stanowi paskal. Jej nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego inżyniera, wynalazcy i intelektualisty, Blaise'a Pascala, i została nadana w uznaniu zasług nad badaniem przez niego m.in. działania ciśnienia. Jeden paskal to ciśnienie, jakie wywiera siła o wartości 1N (jednego newtona) na jeden metr kwadratowy. Nie jest to duża siła, co powoduje że w użyciu są też jednostki takie jak m.in. hektopaskal (hPa) czyli 100 paskali oraz kilopaskal (kPa) czyli 1000 paskali.

Inną często spotykaną jednostką ciśnienia jest również bar. Jednostkę tę łatwo przeliczyć na paskale, ponieważ jeden bar wynosi 1000 hektopaskali.

Ciśnienie - rekordy

Wartość ciśnienia atmosferycznego na Ziemi nie jest stała i zależy od temperatury powietrza, szerokości geograficznej oraz wysokości nad poziomem morza. Najważniejszym punktem odniesienia uznaje się średnie ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza, które określono jako 1013,25 hPa. Gdy ciśnienie powietrza jest niższe od tej wartości, mówimy o niskim ciśnieniu atmosferycznym, zaś gdy jest wyższe - o wysokim ciśnieniu atmosferycznym.

W Polsce najniższe zmierzone ciśnienie atmosferyczne wynosiło 965,2 hPa i zarejestrowano je w Szczecinie i Łodzi w 1989 roku. Najwyższe zmierzone w Polsce ciśnienie wynosiło zaś 1054 hPa i wystąpiło w 1997 roku w Suwałkach.

Na świecie rekordy te są jeszcze większe. Najwyższe ciśnienie w historii zmierzone zostało w Mongolii w 2001 roku i wyniosło 1086 hPa. Najniższe zaś, wynoszące 870 hPa, zmierzono na Pacyfiku w 1979 roku, a do jego powstania przyczynił się przechodzący tam właśnie tajfun.

ZOBACZ TEŻ: Możemy narzekać na złe samopoczucie. Ciśnienie będzie blisko rekordu

Pomiar ciśnienia

Do mierzenia ciśnienia atmosferycznego służy urządzenie zwane barometrem. Przyrząd ten może mieć różne zasady działania, zawsze służy jednak do tego samego celu.

Najprostszym i najstarszym rodzajem barometru jest barometr cieczowy. Jest to cienka, przezroczysta rurka umieszczona pionowo, częściowo wypełniona płynem o dużej gęstości, np. rtęcią. Wraz ze zmianami ciśnienia atmosferycznego zmienia się objętość cieczy, a co za tym idzie wysokość słupa cieczy w rurce (np. wysokość słupa rtęci). Umieszczając na rurce skalę wraz ze zmianami wysokości słupa możemy odczytywać zmiany wysokości ciśnienia atmosferycznego.

Niskie ciśnienie - objawy

Ciśnienie atmosferyczne ma zauważalny wpływ na samopoczucie ludzi. Niskie ciśnienie atmosferyczne, czyli wynoszące mniej niż 1013,25 hPa, może powodować senność, zmęczenie i ogólny brak chęci do działania. Często spotykane są również bóle i zawroty głowy oraz bóle stawów. Niskie ciśnienie niekorzystnie wpływa także na układ nerwowy oraz układ krążenia, co może być szczególnie odczuwalne przez osoby z chorobami tych układów.

Niskie ciśnienie atmosferyczne często utożsamiane jest z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, takimi jak chłód i opady, nie zawsze jest to jednak prawda. Z niskim ciśnieniem spotkamy się ponadto podczas przebywania na dużych wysokościach, na przykład podczas górskich wędrówek. Każdy metr wyżej nad poziomem morza to spadek ciśnienia o około 0,13 hPa. Oznacza to, że jeżeli na poziomie morza ciśnienie wynosi 1013,25 hPa, na szczycie Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m) ciśnienie wyniesie jedynie ok. 795 hPa.

Przyjmuje się, że spadek ciśnienia jest odczuwalny od wysokości 2000 m n.p.m i objawia się m.in. problemami z oddychaniem i mniejszą wydolnością organizmu. Ryzyko niedotlenienia wynika w tym przypadku nie ze spadku ilości tlenu w powietrzu - ta jest zawsze taka sama - tylko ze spadku "ilości powietrza". Coraz niższe ciśnienie atmosferyczne oznacza, że otaczające nas powietrze jest po prostu coraz rzadsze.

Wysokie ciśnienie - objawy

Wysokie ciśnienie atmosferyczne również może negatywnie wpływać na samopoczucie człowieka powodując m.in. bóle głowy i uczucie rozdrażnienia. Wysokie ciśnienie atmosferyczne zwiększa także ciśnienie tętnicze i krzepliwości krwi, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi i chorobami układu krążenia.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne kojarzone jest z dobrymi warunkami meteorologicznymi, takimi jak wysokie temperatury i bezchmurne niebo. Podobnie jak z niskim ciśnieniem, nie zawsze się to jednak sprawdza. Z wysokim ciśnieniem spotkamy się ponadto także podczas przebywania poniżej poziomu morza, np. schodząc w dół do jaskini lub znajdując się na obszarze depresji.

Meteopata - kto nim jest?

Meteopatą nazywana jest osoba wykazująca nadwrażliwość na zmiany pogodowe. Szczególnie uciążliwe są dla takiej osoby wahania ciśnienia atmosferycznego, zwłaszcza jego gwałtowne spadki. Zakres objawów oraz ich charakter zależy od konkretnego człowieka, różna jest również ich intensywność. Uznaje się, że meteopatia może mieć podłoże genetyczne, choć bywa też efektem ubocznym operacji czy stresującego trybu życia.

Osoby odczuwające negatywny wpływ zmian ciśnienia atmosferycznego powinny zadbać o właściwą regenerację organizmu i odpoczynek zwłaszcza, gdy prognozowany jest znaczny spadek ciśnienia. Można także wspomagać się napojami zawierającymi kofeinę, np. kawą, oraz umiarkowaną aktywnością fizyczną, taką jak np. jazda na rowerze, jogging i spacery. 

ZOBACZ TEŻ: Chorzy na pogodę. Kto się boi hektopaskali

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: obserwator.imgw.pl, encyklopedia.pwn.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela w całym kraju zapowiada się pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 20 do 24 stopni. Lokalnie może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters