Najnowsze

Zwierzęta giną w zastraszającym tempie. Zagrożonych gatunków aż 61 tysięcy

Najnowsze

Populacja tygrysów zmalała o 70 proc.

Aż 61 tysięcy gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Przez ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. W przeddzień Światowego Dnia Zwierząt przedstawiciele WWF apelują o ochronę zagrożonych gatunków również na własną rękę.

Na listę zagrożonych gatunków wpisano ponad 61 tys. gatunków zwierząt - w przeddzień obchodzonego 4 października Światowego Dnia Zwierząt alarmuje organizacja ekologiczna WWF.

Dzień św. Franciszka

"Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono już 81 lat temu, żeby podkreślić problem niszczenia środowiska i wymierania gatunków. Obchody odbywają się 4 października - w dniu, w którym przypada uroczystość św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt w Kościele rzymskokatolickim" - informuje w komunikacie Anna Połotnicka z WWF Polska.

Dramatyczny spadek

Aż czterokrotnie w ciągu ostatnich 150 lat zwiększyło się tempo wymierania ptaków i ssaków. Na listę zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wpisanych zostało już ponad 61 tysięcy gatunków zwierząt.

Z raportu WWF wynika, że wskaźnik zachowania gatunków dramatycznie spada od początku badań, czyli od 1970 roku.

- Na podstawie badań nad dziewięcioma tysiącami populacji prawie 2,7 tys. gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb wiemy, że ich liczebność zmniejszyła się w skali globalnej o jedną trzecią. Największy spadek odnotowano w strefie tropikalnej, gdzie populacja zwierząt lądowych zmniejszyła się o ponad 40 proc., a populacja zwierząt żyjących w morzu nawet o 60 proc. W morzach dramatyczny spadek liczebności - o 74 proc. w ciągu 50 lat - został odnotowany w przypadku dorsza atlantyckiego. Z kolei na lądzie liczebność tygrysów zmniejszyła się aż o 70 proc. - mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

Stop przemytowi zwierząt

Według ekologów z WWF, jednym z najważniejszych problemów w ochronie ginących gatunków jest dziś nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt. Do Polski co roku trafiają dziesiątki tysięcy egzotycznych gatunków zwierząt nielegalnie odławianych w naturze. Najczęściej przemycane gatunki to egzotyczne papugi, węże, żółwie i jaszczurki. Większość z nich ginie w czasie transportu, a zwierzęta osłabione podróżą i hodowane w nieodpowiedni sposób często podzielają ich los.

- Jednym ze skutecznych sposobów walki z tym procederem jest po prostu nie kupowanie egzotycznych zwierząt - uważa Średziński.

Tradycyjne azjatyckie leki

Zagrożone gatunki zwierząt, jak napisano w komunikacie, trafiają do Polski także jako turystyczna pamiątka z podróży lub składnik preparatów tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Tylko w 2011 roku na polskich przejściach granicznych celnicy znaleźli ponad 12 tys. nielegalnych okazów, a wśród nich aż 9594 produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

- Unikając preparatów tradycyjnej medycyny azjatyckiej o nieznanym składzie, możemy przyczynić się do ocalenia życia tygrysa, słonia lub nosorożca. Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy także po to, aby każdy z nas zrozumiał, że może chronić zagrożone gatunki na własną rękę. Bez dobrej woli i świadomości ludzi żadne rozwiązania prawne czy patrole policji nie uratują ginącej przyrody - podkreśla Średziński.

Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości