Naukowcy z Kalifornii w bardzo słonym jeziorze Mono odkryli osiem nowych gatunków nicieni. Potrafią przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach, a jeden z nich ma trzy różne płcie.
Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego odkryli osiem gatunków organizmów żyjących w jeziorze Mono w Kalifornii. Wszystkie są wyjątkowe - niektóre są drapieżnikami, a inne pasożytami. Wyniki odkrycia opublikowali w czasopiśmie naukowym "Current Biology".
Nowo odkryte gatunki należą do nicieni i zaliczane są do ekstremofili, czyli organizmów tolerujących warunki, w których nie mogą przetrwać inne formy życia.
Trzy różne płcie
Jeden z nicieni - Auanema sp. - ma szczególne cechy. Potrafi przeżyć 500-krotną dawkę arsenu, która zabija człowieka. Nicień ten występuje w trzech różnych rodzajach płci: męskiej, żeńskiej i obojnakiej. Osobniki będące hermafrodytami same potrafią wytwarzać potomstwo, ale samice i samce - by tego dokonać - muszą łączyć się w pary.
- Jednym z potencjalnych wyjaśnień cyklu życia składającego się z trzech płci jest to, że samce i samice mogą utrzymać różnorodność genetyczną przez rekombinację płciową, podczas gdy hermafrodyty mogą rozproszyć się w nowych środowiskach i tam założyć nowe populacje, ponieważ mogą robić to same - zauważył doktor James Siho Lee, współautor badań.
Pomogą ludziom?
Naukowcy zwracają uwagę na to, że nicienie mogą mieć genetycznie predyspozycje do tego, by żyć w ekstremalnych warunkach. Poszerzanie wiedzy na temat tego, co pozwala im funkcjonować w tak trudnych warunkach, może doprowadzić do przełomu w badaniach nad ludzkim zdrowiem.
Woda w jeziorze Mono jest trzy razy bardziej słona niż ta w oceanach i posiada odczyn pH 10 na poziomie zasadowym. Warunki panujące w zbiorniku wodnym są tak ciężkie, że - poza bakteriami i algami - tylko solowce Artemia i muchy mogą w nim przetrwać.
"To niezwykle ważne"
Arsen to toksyczny pierwiastek, który naturalnie występuje w skorupie ziemskiej. Przenikając do wody pitnej może stwarzać zagrożenie dla organizmów żywych, w tym ludzi.
Zdaniem Lee, zrozumienie biologii nowo odkrytych nicieni może pomóc badaczom zrozumieć, w jaki sposób toksyny wpływają na ludzkie ciało, a "studiowanie gatunków potrafiących przetrwać w warunkach ekstremalnych, takich jak nicienie z jeziora Mono, przyczynia się do poznawania większego, globalnego obrazu naszej planety".
- To niezwykle ważne, by doceniać i rozwijać ciekawość różnorodności biologicznej - dodał Lee.
Autor: dd / Źródło: CNN, Caltech, The Independent
Źródło zdjęcia głównego: Caltech