Z powodu COVID-19 ludzie na całym świecie znacznie ograniczyli przemieszczanie się. Jak twierdzą sejsmolodzy z Belgii, doprowadziło to do zmniejszenia szumu sejsmicznego Ziemi do tego stopnia, że może umożliwić monitorowanie mniejszych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej - czytamy w periodyku naukowym "Nature".
Pandemia COVID-19 jest obecnie przyczyną chaosu w życiu ludzi i światowej gospodarce. Wiele krajów wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi, aby ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa.
Cicho jak w Boże Narodzenie
Jak informuje "Nature", naukowcy badający ruch Ziemi potwierdzili spadek poziomu szumu sejsmicznego, czyli szumu wibracji w skorupie ziemskiej, który powodują ruchy w wielkich aglomeracjach miejskich czy uderzenia fal morskich. Jak dodają, możliwe, że pozwoli to detektorom na wykrycie na przykład mniejszych trzęsień ziemi i monitorowanie aktywności wulkanicznej i innych zdarzeń sejsmicznych.
- Tłumienie szumu o takiej skali zazwyczaj występuje tylko przez krótki czas w okresie Bożego Narodzenia - stwierdził Thomas Lecocq, sejsmolog z Królewskiego Obserwatorium w Brukseli, gdzie zaobserwowano spadek.
Skutki obostrzeń
Na ruch skorupy ziemskiej wpływają zjawiska naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, ale i także działalność człowieka - głównie poruszanie się pojazdami i maszynami przemysłowymi. Mimo że niektóre źródła oddziałują na nią w niewielkim stopniu, razem tworzą szum tła (zakłócenia), który zmniejsza zdolność sejsmologów do wykrywania innych sygnałów występujących na tej samej częstotliwości.
Jak powiedział Lecocq, dane z sejsmometru w brukselskim obserwatorium wskazują, że ograniczenie w ruchu w Brukseli spowodowały spadek szumu sejsmicznego wywołanego przez człowieka o około jedną trzecią. Od 14 marca w kraju zamknięto szkoły, restauracje i inne obiekty, a 18 marca wprowadzono zakaz podróżowania.
Badacz dodał, że obecny spadek spowodował zwiększenie czułości sprzętu obserwatorium, poprawiając jego zdolność do wykrywania fal na tym samym zakresie wysokich częstotliwości, co szum. Zdaniem Lecocqu'a, sejsmometr powierzchniowy obserwatorium jest obecnie prawie tak samo czuły na małe trzęsienia ziemi i wybuchy w kamieniołomach, jak odpowiedni detektor zakopany w 100-metrowym otworze.
- Jeśli nadchodzące miesiące przyniosą kolejne światowe obostrzenia w poruszaniu się, miejskie detektory na całym świecie mogą lepiej niż zwykle wykrywać lokalizację trzęsień ziemi - powiedział Andy Frassetto, sejsmolog z Incorporated Research Institutions for Seismology w Waszyngtonie.
Będą z tego korzyści
Zmniejszenie szumu może być również korzystne dla sejsmologów, którzy wykorzystują naturalnie występujące wibracje tła, takie jak te pochodzące z rozbijających się fal oceanu, do badania skorupy ziemskiej. Ponieważ aktywność wulkaniczna i zmieniające się pływy wody wpływają na szybkość przemieszczania się tych naturalnych fal, naukowcy mogą badać te zdarzenia, monitorując, jak długo fala dociera do danego detektora.
Jak mówił Lecocq, którego zespół planuje rozpocząć badania, spadek hałasu wywołanego przez człowieka może zwiększyć czułość detektorów na fale naturalne o podobnych częstotliwościach.
- Jest duża szansa, że rzeczywiście może dostarczyć lepsze pomiary - mówił Lecocq.
Belgijscy sejsmolodzy nie są jedynymi, którzy dostrzegają efekty wprowadzenia ograniczeń poruszania się ludzi. Celeste Labedz, absolwentka geofizyki na California Institute of Technology w Pasadenie, podała na Twitterze, że podobny spadek hałasu został odebrany przez stację w Los Angeles.
Nie wszędzie tak samo?
Jednak nie wszystkie stacje monitoringu sejsmicznego pokażą efekt tak wyraźny, jak ten obserwowany w Brukseli, mówiła Emily Wolin, geolog z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk.
- Wiele stacji jest celowo zlokalizowanych na odległych obszarach lub w głębokich otworach wiertniczych, aby uniknąć szumu tworzonego przez ludzi - mówiła Wolin. Jej zdaniem powinny one widzieć mniejszy spadek lub wręcz żadnej zmiany w poziomie szumu o wysokiej częstotliwości, który rejestrują.
Autor: kw,dd/aw / Źródło: nature.com