Gorące, afrykańskie powietrze wkroczyło do Polski. W najbliższych dniach spodziewamy się temperatury wynoszącej nawet 33 stopni Celsjusza, co może powodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
Upałem nazywamy taki stan pogody, kiedy temperatura przy powierzchni ziemi wynosi lub przekracza 30 stopni Celsjusza. W ciągu dnia najgoręcej jest w godzinach między 15 a 18, a nie jak w panującej powszechnej opinii - w południe. W godzinach 12-13 notuje się największe promieniowanie ultrafioletowe.
Uwaga, udar!
Wysokie temperatury powodują wzrost ryzyka odwodnienia oraz przegrzania organizmu.
Jedną z najcięższych przypadłości, jaka jest powiązana z upałem, jest udar - słoneczny lub cieplny. Stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jego objawy to zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała, większa częstotliwość bicia serca i przyspieszenie oddechu.
Również funkcjonowanie układu nerwowego może zostać zaburzone przez wysoką temperaturę. Można wtedy odczuwać ospałość, zdenerwowanie, obserwować spadek koncentracji czy efektywności w pracy.
Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trochę uwagi należy poświęcić też zwierzętom. Wysokie temperatury również u nich mogą doprowadzić do przegrzania.
Jaki wpływ na człowieka mają różne wysokości temperatur?
Przy temperaturze 35 st. C reaguje system termoregulacji. Przy 38 kreskach wysychają gruczoły potowe. Jedna kreska na termometrze więcej stanowi groźbę udaru. 41 stopni Celsjusza to już zagrożenie życia.
Działania prewencyjne
Co robić, aby w trakcie upałów zachować zdrowie i zapobiec szkodliwym dolegliwościom?
- Należy ograniczyć opalanie - zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować przegrzanie organizmu i poparzenia skóry. Ekspozycja na promienie słoneczne nie powinna być dłuższa niż dwie godziny;
- Dzieci i osoby starsze powinny zostać w domach;
- Trzeba zamknąć i zasłonić okna w celu ograniczenia napływu gorącego powietrza do pomieszczeń. Okna otwierajmy tylko w nocy;
- Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia;
- Pod żadnym pozorem nie wolno zostawać dzieci i zwierząt w samochodach;
- Zaleca się noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży z tkanin naturalnych;
- Koniecznym jest picie dużej ilości wody, unikać kawy i alkoholu;
- W przypadku wystąpienia podejrzenia udaru lub innych dolegliwości związanych z upałem należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy, kontaktując się z dyspozytorem medycznym;
- Należy unikać skoków temperatur - na przykład przechodzenia w gorące miejsce z klimatyzowanego pomieszczenia;
- Jeżeli istnieje taka możliwość, należy przerwy w trakcie przebywania w miejscach nasłonecznionych - trzeba wtedy przejść do cienia;
- Należy spożywać lekkie posiłki, najlepiej na bazie warzyw i owoców
- Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, wobec czego należy ograniczyć spożywanie pokarmów zawierających surowe jajka.
Stosując się do tych zaleceń, powinniśmy przetrwać upał w zdrowiu i bezpieczeństwie.
Autorska 16-to dniowa prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego pokazuje, jak gorąco będzie:
Autor: ao/map / Źródło: rcb.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock