Najnowsze

Żar leje się z nieba. W niektórych krajach Europy ponad 40 stopni

Najnowsze


We Włoszech, Francji, Serbii, Czarnogórze i wielu innych krajach Europy temperatura jest bardzo wysoka i niebezpieczna. W niektórych regionach odnotowano nawet 42 stopnie.

W wielu krajach Europy temperatura w tym tygodniu przekroczyła 30, a nawet 40 stopni Celsjusza. Upały dały się we znaki szczególnie mieszkańcom krajów Basenu Śródziemnomorskiego. Żar dotarł też do Polski, jednak temperatura we Francji czy Hiszpanii jest często i wyższa, i bardziej niebezpieczna.

Prawdziwy skwar

Temperatura na francuskiej Korsyce była we wtorek niemiłosiernie wysoka: słupki termometrów wskazywały 42 stopnie Celsjusza, a w nocy nawet 30 stopni Celsjusza. Francuskie szpitale zapełniły się od osób, które trafiły tam w wyniku przegrzania organizmu.

W dwunastu prowincjach Francji obowiązuje alarm pogodowy najwyższego stopnia w związku z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Francja, która od miesiąca walczy z pożarami lasów, znów postawiła siły straży pożarnej w stan najwyższej gotowości.

We Włoszech temperatura jest równie niebezpieczna. W Rzymie termometry wskazały w środę 42 stopnie Celsjusza, a w szesnastu pozostałych miastach słupki termometrów zatrzymały się na czterdziestu. Władze Rzymu zadecydowały o racjonowaniu wody i wyłączeniu części fontann, a Ministerstwo Zdrowia na bieżąco raportuje o kolejnych poszkodowanych.

Maksymalna temperatura we wtorek (wetteronline.de)wetteronline.de
Maksymalna temperatura w środę (wetteronline.de)wetteronline.de

Gorąca część Europy

W Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej wiele urzędów zawiesiło działalność, a w Czechach niektóre sklepy zarządziły wprowadzenie "sjesty" w godzinach największych upałów.

W Rumunii upały dały się we znaki głównie mieszkańcom miast, gdzie temperatura zawsze jest odrobinę wyższa. Wielu mieszkańców nie ukrywało rozczarowania.

- Nie da się wytrzymać na przystanku ani w autobusie. W niektórych busach wysiadła klimatyzacja, to praktycznie tortura - stwierdza jeden z obywateli.

W Sarajewie temperatura przekroczyła w środę 40 stopni Celsjusza. Dla większości kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałami najwyższego stopnia.

Niewiele lepiej jest w Serbii, Armenii czy Chorwacji, gdzie termometry wskazywały po 39 i 38 stopni Celsjusza.

Zobacz, jak wygląda upał w Sarajewie:

Autor: sj/aw / Źródło: Reuters/ENEX

Pozostałe wiadomości