Niewiele pozostało na mapie świata miejsc, do których nie dotarł koronawirus SARS-CoV-2. Są to przeważnie oddalone archipelagi. Jeden z nich - Wyspy Marshalla - właśnie doniósł o dwóch potwierdzonych przypadkach zachorowań na COVID-19.
Antarktyda, Korea Północna - przy czym w rzetelność danych jej dotyczących nie wierzy żadne poważne źródło na świecie - oraz oddalone od innych terytoriów wyspy i archipelagi (według BBC to Kiribati, Mikronezja, Nauru, Palau, Samoa, Tonga, Tuvalu i Vanuatu). To ostatnie miejsca na mapie świata, gdzie - przynajmniej oficjalnie - koronawirus SARS-CoV-2 jeszcze nie dotarł.
Z listy tej skreślono właśnie Wyspy Marshalla. Władze tego archipelagu poinformowały o pierwszych na swoim terenie przypadkach zakażenia koronawirusem. Chodzi o dwie osoby przybyłe z Hawajów. Infekcję potwierdzono u 35-letniej kobiety i 46-letniego mężczyzny, którzy pracują w amerykańskiej bazie wojskowej w atolu Kwajalein. Oboje przybyli tam bezpośrednim wojskowym lotem z Honolulu.
Zakażeni pozostają w izolacji
Zakażeni nie mają objawów, a po przylocie zostali odizolowani. Nie ma zagrożenia, by spowodowali oni rozprzestrzenienie się koronawirusa w społeczności, i nie jest konieczne wprowadzanie żadnych restrykcji w przemieszczaniu się – zapewniły władze Wysp Marshalla. Urzędnicy wezwali jednak mieszkańców do zachowania czujności. Zaznaczyli, że nie ma potrzeby robienia zakupów w panice, ale doradzili utrzymywanie zapasów jedzenia i lekarstw na 2-4 tygodnie.
Zamknięte granice
Wyspy Marshalla już w marcu zamknęły granice - jak większość wyspiarskich państw na Pacyfiku - by nie dopuścić do przywleczenia koronawirusa na swoje terytorium.
W czerwcu władze nieco złagodziły restrykcje i zezwoliły na przyjazd pracownikom amerykańskiej bazy, pod warunkiem przejścia trzytygodniowej kwarantanny na jej terenie.
Wyspy Marshalla
Licząca 55 tysięcy mieszkańców republika składa się z ponad tysiąca wysepek. Pozostaje w wolnym stowarzyszeniu z USA, korzystając z pomocy finansowej amerykańskiego rządu, który - jak podkreśla BBC - kontroluje siły bezpieczeństwa i obrony tego kraju.
Baza na Kwajalein - największym atolu Wysp Marshalla - jest wykorzystywana przez siły lotnicze i morskie USA, jest też poligonem doświadczalnym dla prób rakietowych i antybalistycznych.
Autor: rzw / Źródło: BBC News, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Erin Magee/AusAID/Wikipedia (CC BY 2.0)