Jakość powietrza w Iranie jest bardzo zła. W wielu miastach, w tym w stolicy kraju, pozamykano szkoły i przedszkola. Złą sytuację pogarsza brak deszczu i inwersja termiczna.
Od kilku dni w stolicy Iranu stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest niezwykle wysokie. W niedzielę rano poziom PM2,5 wynosił 185 mikrogramów na metr sześcienny na południu stolicy i 174 w jej centrum. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) bezpieczny poziom pyłów zawieszonych to mniej niż 25 mikrogramów na metr sześcienny w ciągu 24 godzin.
Zamknięte szkoły
Władze prowincji Teheran w sobotę ogłosiły zamknięcie wszystkich szkół i przedszkoli z wyjątkiem dwóch miast. Zakaz może być przedłużony.
W Tebrizie i Urmii, miastach znajdujących się na północnym wschodzie kraju, szkoły są zamknięte od piątku. W miejscowościach przemysłowych, takich jak Ishafan czy Arak w środkowym Iranie, mimo bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczeń placówek nie pozamykano.
Pozostanie w domu zalecono także osobom cierpiącym na problemy sercowo-naczyniowe i kobietom w ciąży. Wprowadzono także ograniczenia w ruchu pojazdów. Wielu mieszkańców miasta już rutynowo nosi specjalne maski. Rada miejska nakazała też wstrzymanie wszelkich prac budowlanych z użyciem cementu, piasku i asfaltu.
Tysiące ofiar smogu
Według danych irańskiego ministerstwa zdrowia w zeszłym roku kalendarzowym (który w Iranie skończył się 21 marca 2017 roku) z powodu zanieczyszczenia powietrza w samym Teheranie zmarło 4810 osób.
W aglomeracji Teheranu położonej na wysokości 1400-1800 m n.p.m. najgorsza jakość powietrza występuje zimą, kiedy pojawia się inwersja termiczna. Takie warunki sprzyjają utrzymywanie się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi. W tym roku sytuację pogarsza fakt, że od początku jesieni nie padał tu deszcz.
Regularnymi rekordzistami najwyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza są Indie i Chiny. W Delhi stężenie cząstek pyłu zawieszonego osiąga 1000 mikrogramów na metr sześcienny.
Zła jakość powietrza dotyczy również polskich miast. Tutaj sprawdzisz, jaka jest jakość powietrza w Twoim regionie.
Autor: ao/aw / Źródło: PAP; źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR