Ostatni miesiąc 2019 roku zapisze się w pogodowej historii Polski jako cieplejszy niż zwykle. Padł nawet rekord maksymalnej grudniowej temperatury w ciągu ostatniej dekady. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował grudzień 2019 roku.
Grudniowa średnia temperatura była znacznie powyżej normy. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, odchylenie od średniej na wszystkich stacjach synoptycznych IMGW wynosiło co najmniej +2 stopnie Celsjusza.
Największą różnicę odnotowano w Suwałkach, gdzie średnia temperatura miesięczna wyniosła 2,0 st. C i była o 4,2 st. C wyższa od normy. Jednak - nawet pomimo tak znacznego odchylenia - Suwałki pozostały stacją z najniższą średnią temperaturą dobową.
Ostatni miesiąc roku przyniósł również rekord grudnia z wielolecia 2009-2019. Padł w Bielsku-Białej 18 grudnia. Tego dnia temperatura maksymalna wzrosła do 17,4 st. C. Taki odczyt pokazał termometr maksymalny na stacji synoptycznej. Co ciekawe, jeszcze wyższą wartość odnotowano tego dnia w Dobczycach (17,64 st. C). IMGW podkreśla jednak, że była to wartość z telemetrii, czyli automatycznej stacji, wyposażonej w czujniki, z których dane spływają mniej więcej co 10 minut.
Najniższa wartość dla grudnia 2019 roku wystąpiła natomiast 30 grudnia w Zakopanem (-12,5 st. C).
W Warszawie grudzień przekroczył normę o 3,7 st. C ze średnią wynoszącą 3,3 st. C. Najwyższą temperaturę maksymalną (12,9 st. C) zanotowano 18 grudnia, najniższą temperaturę minimalną (-6,3 st. C) 11 grudnia. W Warszawie rekord nie padł.
Grudniowe opady
Grudzień pod względem opadów był bardzo zróżnicowany. Jak informuje IMGW, na północnym zachodzie, Pomorzu i w centrum należał do suchych i bardzo suchych, gdzieniegdzie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i północno-zachodnim Mazowszu okazał się nawet skrajnie suchy.
Na pozostałym obszarze Polski grudzień zawierał się w normie lub był wilgotny. Były jednak regiony, gdzie wilgotność była na jeszcze wyższym poziomie - miejscami na południu Mazowsza, w rejonie Elbląga oraz na południowo-wschodnich krańcach kraju.
Największe przekroczenie normy miesięcznej IMGW odnotował w Kozienicach. Spadło tam 56,2 litrów wody na metr kwadratowy, co stanowiło 156,6 proc. normy. Średnio w miesiącu najwięcej padało natomiast w Elblągu - 72,2 l/mkw, czyli 143 proc. normy. W ciągu jednej doby największe opady odnotowano w Przemyślu 23 grudnia - 42,1 l/mkw.
Z drugiej strony bardzo sucho było w Płocku, gdzie przez cały miesiąc spadło zaledwie 6,6 l/mkw. (17,2 proc. normy miesięcznej).
Warszawa pod kątem całego miesiąca była lekko ponad normę - 38,1 l/mkw. Dzień z największymi opadami to 23 grudnia (22,2 l/mkw.)
Autor: //aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Jaga_/Kontakt 24/tvnmeteo.pl za IMGW