"Wyciągaliśmy ciała, jedno po drugim". Setki ofiar trzęsienia ziemi


W wyniku potężnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.3 w Iranie i Iraku zginęło w sumie 530 osób. Tysiące osób pozostało bez dachu nad głową lub trafiło do szpitala.

Według oficjalnych danych w wyniku wstrząsów o magnitudzie 7.3 zginęło co najmniej 530 osób, a ponad siedem tysięcy odniosło obrażenia. Tysiąc poszkodowanych wciąż przebywa w szpitalach. I choć bilans ten opiera się na wystawianych przez lokalne władze aktach zgonów, ale są doniesienia o nieoficjalnych pochówkach, które odbywają się bez wystawienia aktu zgonu. Może to oznaczać, że liczba ofiar jest w rzeczywistości wyższa.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się 31 km na południowy zachód od miasta Halabdża w muhafazie (prowincji) As-Sulajmanijja na północnym wschodzie Iraku na granicy z Iranem, na głębokości 23 km. W czternastu prowincjach odnotowano skutki wstrząsu.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych trzęsienie ziemi, które nawiedziło Iran w niedzielę, było najtragiczniejszym w skutkach od ponad dziesięciu lat.

Zobacz, gdzie dokładnie zatrzęsła się ziemia:

Ofiary śmiertelne

Irańskie władze odwołały we wtorek akcję ratunkową, twierdząc, że istnieje nikła szansa na odnalezienie większej liczby ocalałych z trzęsienia ziemi, w którym zginęło co najmniej 530 osób, a ponad siedem tysięcy zostało rannych.

- Zakończono akcję ratunkową w prowincji Kermanszahan - oświadczył szef irańskiego pogotowia.

Wielu ocalałych z trzęsienia ziemi pozostaje bez dachu nad głową, zmaga się z niskimi temperaturami, brakiem prądu, wody i pożywienia. Tysiące osób spędziło ostatnie dwie noce pod gołym niebem, gdyż zabrakło dla nich miejsc w prowizorycznych obozach.

Jak podaje irańska agencja IRNA, zgodnie z najnowszymi szacunkami w wyniku kataklizmu ok. 7,8 tys. osób zostało rannych. Ponad 30 tysięcy budynków zawaliło się. Wielu rannych zostało przewiezionych do szpitali w sąsiednich prowincjach. Setki osób w stanie krytycznym przetransportowano do szpitali w Teheranie.

Epicentrum niedzielnego trzęsienia ziemi znajdowało się na terenie Iraku. Władze w Bagdadzie poinformowały, że w wyniku kataklizmu na terenie irackiego Kurdystanu zginęło siedem osób, a 325 zostało rannych.

Czy tama pęknie?

W irackim mieście Darbandikhan zginęło 8 osób, a 320 zostało rannych, jednak prawdziwym zagrożeniem pozostaje osłabiona przez wstrząsy tama. Mieszkańcy wciąż nie mogą się otrząsnąć z tragedii, której byli świadkami:

- Wyciągaliśmy ciała, jedno po drugim - wspomina Kaiwan Ali.

Przedstawiciele władz autonomicznego Regionu Kurdystanu wraz z grupą inżynierów dokonali inspekcji tamy w Darbandikhan, która mogła ulec uszkodzeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Po jej dokonaniu Minister Rolnictwa poinformował media, że tama nie uniknęła niewielkich uszkodzeń, jednak nie zagraża jej pęknięcie.

Burmistrz pobliskiej miejscowości Nasih Mala Hassan mimo to zalecił mieszkańcom, by przez kilka dni unikali okolic tamy. Jego wątpliwości podziela Dyrektor Generalny kontroli tam w tym regionie - w samej miejscowości Darbandikhan runęło kilka domów i, zdaniem niektórych, inspekcja była przeprowadzona zbyt prędko i niedbale.

- Po raz pierwszy coś takiego się tu wydarzyło - stwierdził szef Oddziału ds. Trzęsień Ziemi i Pogody Dara Hassan.

Obietnice prezydenta

We wtorek rano na dotknięte trzęsieniem ziemi rejony prowincji Kermanszah przybył prezydent Iranu Hasan Rowhani. Obiecał, że rząd "użyje całej swojej siły, by w jak najkrótszym czasie rozwiązać problemy". Ogłosił, że osobom, które muszą odbudować swoje domy, udzielone zostaną pożyczki.

Rowhani podziękował wojsku, Gwardii Rewolucyjnej, Czerwonemu Półksiężycowi, organizacjom pomocowym i ministerstwom za ich działania, by "rozwiązać problemy wody, prądu, dróg oraz by ratować ludzi spod gruzów i transportować ich do szpitali". - Nie ma Irańczyka, który nie myślałby teraz o mieszkańcach Kermanszah - powiedział szef państwa.

Irański rząd ogłosił jednodniową żałobę narodową, by upamiętnić ofiary trzęsienia ziemi. Prezydent nazwał trzęsienie "gorzkim i bolesnym zdarzeniem", złożył kondolencje rodzinom zabitych, a rannym życzył szybkiego powrotu do zdrowia.

Siła trzęsienie ziemi na granicy Iranu i Iraku (USGS)USGS

Ludzie koczują pod gołym niebem

W poniedziałek szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca powiedział, że ponad 70 tys. ludzi w trybie pilnym potrzebuje schronienia. Jak poinformowała państwowa telewizja, tysiące osób tłoczyło się w prowizorycznych obozach. Wielu mieszkańców spędzało kolejną noc pod gołym niebem, obawiając się wstrząsów powtórnych.

- Jest bardzo zimna noc, potrzebujemy pomocy, potrzebujemy wszystkiego, a władze powinny przyspieszyć swoje działanie - powiedziała młoda kobieta, która straciła dach nad głową w Sarpol-e Zahab.

Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wysyła do As-Sulajmanijji samolot, który przetransportuje ponad 12 ton sprzętu, namiotów, koców i przenośnych kuchni w ramach pomocy dla ofiar katastrofy. Ponadto - jak podał resort - Rzym przygotowuje pakiet pomocy finansowej dla Iranu, która zostanie przekazana przez ekipy irańskiego Czerwonego Półksiężyca, pracujące już na terenie dotkniętym klęską.

Wśród płynących do poszkodowanych krajów kondolencji znalazły się i te, przekazane przez Departament Stanu USA. "Stany Zjednoczone wyrażają szczere kondolencje dla wszystkich dotkniętych trzęsieniem ziemi w Iranie i Iraku. Jesteśmy myślami z rodzinami zabitych oraz z rannymi" - czytamy.

Zniszczenia są ogromne

W kilku irańskich i irackich miastach został odcięty prąd. Według irańskiego MSW wiele dróg jest zablokowanych, co utrudnia niesienie pomocy ofiarom. Ponad 30 tysięcy domów w tym regionie zostało zniszczonych, a co najmniej dwie wsie zostały zrównane z ziemią - podały władze Iranu.

- Ludzie w niektórych wioskach wciąż pilnie potrzebują jedzenia, wody i schronienia - powiedział w telewizji państwowej gubernator Ghasr-e Szirin, Faramarz Akbari.

Szpitale w pobliskich prowincjach przyjęły wielu poszkodowanych. Setki krytycznie rannych osób wysłano do szpitali w Teheranie.

Amerykańska agencja USGS (Agencja naukowo-badawcza, zajmująca się problemami z zakresu czterech dyscyplin nauk o Ziemi: biologii, geografii, geologii i hydrologii), zanotowała wstrząsy wtórne w ośmiu regionach o magnitudzie od 4.1 do 4.8 stopnia w skali Richtera.

To nie pierwszy raz

Iran leży na styku uskoków tektonicznych. W ostatnich latach pojawiło się tam kilka niszczycielskich trzęsień ziemi. W 2003 r. wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6, wtedy też historyczne miasto Bam, które jest zlokalizowane na południowym-wschodzie zostało zrównane z ziemią. Zginęło wtedy około 31 000 osób.

Autor: wd, sj//rzw,aw / Źródło: ENEX,PAP,Reuters. Źródło głównego zdjęcia: EPA/Abedin Tahekenareh

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których może spaść grad. Obowiązują też alarmy przed upałem.

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl