Najnowsze

Wulkan Fagradalsfjall przyciąga turystów. "Z kraterów wydobywa się mnóstwo lawy"

Najnowsze

Turyści odwiedzający wulkan Fagradalsfjall na Islandii
Turyści odwiedzający wulkan Fagradalsfjall na IslandiiKontakt 24/Adrianjaszczu
wideo 2/7

Tłumy turystów nieustannie odwiedzają położony na islandzkim półwyspie Reykjanes wulkan Fagradalsfjall. Zdjęcia i nagrania wydobywającej się z kraterów lawy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Fagradalsfjall jest aktywny od ponad czterech tygodni i zdaniem wulkanologów nie zapowiada się, aby się uspokoił. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania i zdjęcia przedstawiające aktualne zdjęcia islandzkiego wulkanu.

"Obecnie na miejscu erupcji otwartych jest osiem kraterów, z których wydobywa się mnóstwo lawy. W sobotnie popołudnie wielu Islandczyków, Polaków i turystów odwiedziło miejsce erupcji, gdyż było to możliwe z powodu zmiany kierunku wiatru" - napisał pan Adrian, autor zdjęć i nagrań. Do miejsca erupcji wyznaczono dwa szlaki.

"Silnie trujące gazy po części kierują się w stronę stolicy, Reykjaviku, ale dzięki silnym wiatrom nie zagrażają mieszkańcom miasta w obecnej chwili. Władze, jak i ratownicy górscy, monitorują sytuację i ostrzegają przed możliwością otwarcia się większej ilości kraterów w miejscach, gdzie mogą przebywać ludzie. W sobotę miejsce erupcji odwiedziło kilkaset osób, a najwięcej w godzinach wieczornych. Miejsce to jest otwarte do godziny 21 czasu islandzkiego (23 w Polsce)" - dodał Reporter 24.

Pierwsza erupcja nastąpiła 19 marca i poprzedziła ją znacząca aktywność sejsmiczna - odnotowano ponad ponad 40 tysięcy wstrząsów.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? WYŚLIJ NAM NA KONTAKT 24

Teren aktywny sejsmicznie

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 roku spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na pył w atmosferze i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas około 900 tysięcy lotów, a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy.

Autor: anw / Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Adrianjaszczu

Pozostałe wiadomości