Cukrzyca typu II to choroba, na którą zapada coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Wiąże się to z epidemią otyłości, będącej przyczyną wystąpienia cukrzycy.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Cukrzyca typu II jest chorobą dziedziczną, ale zapadają na nią osoby mające sporą nadwagę i unikające wysiłku fizycznego. Zwykle "dopada" osoby starsze. Niestety, w związku z obserwowaną tzw. epidemią otyłości, wiek chorujących stale się obniża - występuje nawet u dzieci.
3 przyczyny, szereg objawów
Powodem tego jest fakt, że cukrzyca typu II, będąca dziedziczną chorobą, jest także powiązana z otyłością i brakiem ruchu fizycznego, które mogą ją wywołać. Jej najczęstszymi objawami są: nadmierne pragnienie, oddawanie dużej ilości moczu i ogólne osłabienie. Jeśli towarzyszy Ci nieustanne poczucie zmęczenia, ponadto zaczynasz gorzej widzieć i często czujesz tzw. suchość w ustach, warto wybrać się do lekarza - to także mogą być objawy cukrzycy typu II.
Konsekwencje i prewencja
Konsekwencje nieleczonej cukrzycy są poważne: może prowadzić do ślepoty i niewydolności nerek. Długo utrzymujący się zbyt wysoki poziom cukru może uszkodzić naczynia krwionośne w oku, mózgu i w sercu oraz nerwy. Ponadto wywoływane przez cukrzycę typu II zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego mogą doprowadzić do niedotlenienia stóp, czego przykrym finałem może być konieczność amputacji.
Liczy się to, co jesz
Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest... właściwa dieta i regularny wysiłek fizyczny. "Trzymanie w ryzach" swojej wagi i regularnie uprawiany sport może znacznie zredukować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Najważniejszy jest jednak to, co jemy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na to, co gromadzi się w naszym organizmie. Jakich produktów unikać, by jej nie wywołać, a jakie wręcz przeciwnie, warto jeść, radziła dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka.
Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock