Archaiczny wirus pochodzący od Neandertalczyków został znaleziony w DNA współczesnych ludzi. Naukowcy badają ewentualne połączenia pomiędzy retrowirusami endogennymi, które są ściśle powiązane z łańcuchem DNA, a współczesnymi chorobami jak AIDS i rak.
Naukowcy porównali DNA od Neandertalczyka i innego prehistorycznego przodka, tzw. człowieka z jaskini Denisowa, z DNA uzyskanym od współczesnych pacjentów chorujących na raka.
Uczeni znaleźli ślady neandertalskiego i denisowego wirusa w DNA współczesnego człowieka, sugerując, że pochodzą od tego samego przodka sprzed pół miliona lat.
Neandertalczycy współistnieli z naszymi europejskimi przodkami przez tysiące lat, ale należeli do innych ludzkich podgatunków. Ostatecznie wyginęli ok 30 tys. lat temu.
Budują genom
Około 8 proc. ludzkiego DNA jest zbudowane z retrowirusów endogennych (ERV), które przed milionami lat zainfekowały pierwotne komórki rozrodcze człowieka i innych kręgowców.
ERV budują ok. 90 proc. ludzkiego genomu i często nazywane są "śmieciowym DNA", które nie zawiera żadnych instrukcji do budowy protein.
Naukowcy z Oxfordu zamierzają teraz zbadać zależność pomiędzy tymi archaicznymi wirusami (rodzina HML2) a AIDS i HIV.
- To, jak szybko pacjenci z HIV reagują na HML2, powiązane jest z tym, jak szybko zachorują na AIDS, więc jest tutaj jasne powiązanie - powiedział prowadzący badania dr Magiorkinis. - Pacjenci z HIV są także bardziej podatni na zachorowanie na raka.
Badania opublikowano w magazynie "Current Biology".
Ślad po neandertalczykach znaleziono także w Polsce, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:
Autor: pk/mj / Źródło: RTE News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock