Około 200 krajów i terytoriów na świecie oraz ponad 850 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pandemia COVID-19 dotyka kolejnych społeczności. Zobacz zdjęcia pokazujące, jak świat radzi sobie z patogenem.
Na całym świecie odnotowano ponad 850 tysięcy zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło ponad 40 tysięcy osób. Kolejne kraje budują szpitale polowe i wprowadzają ograniczenia dotyczące przemieszczania się i innych aspektów codziennego życia.
To, jak świat radzi sobie z pandemią, pokazują fotoreporterzy Europejskiej Agencji Fotograficznej (EPA).
Poruszające fotografie
Na poniższym zdjęciu widać opuszczony plac Duomo w Mediolanie we Włoszech. Włochy są w bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Potwierdzono 105 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a zmarło ponad 12 tysięcy osób. W całym kraju obowiązuje szereg restrykcji mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii.
Na piramidzie w Egipcie wyświetlono napis zachęcający mieszkańców do zostania w domu. W kraju obowiązuje dwutygodniowa godzina policyjna, podczas której transport publiczny jest zawieszony.
W Polsce ludzie w kolejkach stoją w co najmniej metrowych odstępach od siebie. Na zdjęciu widać kolejkę we Wrocławiu prowadzącą do urzędu pocztowego. Od 1 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w poruszaniu się poza domem. Zamknięte są między innymi parki i skwery.
Na Placu Czerwonym w Moskwie, stolicy Rosji, spaceruje zaledwie kilkoro ludzi. Władze kraju zalecają obywatelom nie opuszczać swoich domów bez potrzeby.
Na poniższym zdjęciu widać kobiety odwiedzające salon fryzjerski w chińskim Wuhanie uważanym za pierwotne epicentrum pandemii COVID-19. Miasto przez długi czas całkowicie odizolowane od świata przestaje notować lokalne przypadki zakażenia koronawirusem. Znoszone są restrykcje dla mieszkańców.
Plac Cibeles w stolicy Hiszpanii Madrycie opustoszał. Hiszpania jest drugim krajem w Europie z najtrudniejszą sytuacją epidemiczną. Potwierdzono niemal 100 tysięcy przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
Tajscy buddyści noszą osłony na twarz, aby zapobiec zakażeniu się wirusem. Na zdjęciu widać ich podczas porannej jałmużny w Bangkoku.
W wielu krajach rozpyla się środki dezynfekujące za pomocą sprayu. Robią to pracownicy porządkowi w specjalnych kombinezonach ochronnych. W Izraelu rozpylano substancje dezynfekujące przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził fabrykę masek ochronnych w kraju. Francja zamówiła też miliard masek z Chin.
W Birmie rozpyla się środki dezynfekujące w świątyniach i miejscach kultu religijnego. W tym kraju zanotowano jak dotąd kilkanaście przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki zapoznają się z tym, jak zachować bezpieczną odległość od innych. Według ekspertów to minimum jeden metr.
Tak wygląda przyjmowanie płatności na jednym z targów w Las Pinas na Filipinach. Plastikowa, prowizoryczna osłona ma uniemożliwić przenoszenie się wirusa pomiędzy sprzedawcą a klientami.
Autostrada prowadząca do Buenos Aires w Argentynie świeci pustkami.
W związku z restrykcjami i zaleceniami, aby zostać w domu, opustoszały między innymi ulice stolicy Libanu, Bejrutu. W Libanie obowiązuje godzina policyjna.
W Hiszpanii panuje wyjątkowo trudna sytuacja w związku z pandemią COVID-19. Strażacy pomagają w dezynfekowaniu okolic domu opieki w Barcelonie.
Wiele krajów i miast zdecydowało się na zamknięcie restauracji, kawiarni i pubów, aby nie gromadzili się w nich ludzie. W niektórych obowiązują opcje zamówień na wynos. Restauracja w Hongkongu wprowadziła zakaz przebywania w swojej zewnętrznej części nad zatoką Deep Water Bay.
W Central Parku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych trwa budowa szpitala polowego dla osób, u których zdiagnozuje się chorobę COVID-19. USA mają najwyższy bilans zakażeń na świecie. To ponad 188 tysięcy osób.
Autor: ps/ja,aw / Źródło: PAP/EPA, worldometers.info, Reuters