Wiatr łamał drzewa, deszcz zalewał posesje. Wasze relacje z załamania pogody

[object Object]
Ponad 1100 interwencji strażaków po burzachtvn24
wideo 2/21

Niebezpieczna pogoda, z jaką mieliśmy do czynienia w niedzielę, dała się we znaki mieszkańcom wielu regionów kraju. Strażacy interweniowali ponad 1100 razy. Grzmiało, padał intensywny deszcz i porywiście wiało. Na Kontakt 24 wysyłaliście pogodowe relacje.

W wielu częściach Polski w niedzielę pogoda stanowiła zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jeszcze przed południem wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego - najwyższego - stopnia przed burzami z gradem. Obowiązywały także niższe stopnie alertów przed wyładowaniami z silnymi opadami deszczu. Do mieszkańców części kraju wysłany został alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Setki interwencji

Jak poinformowała około godziny 8 w poniedziałek Mazowiecka Straż Pożarna, na terenie całego kraju strażacy interweniowali 1161 razy.

Najwięcej interwencji odnotowano w woj. mazowieckim 617, woj. łódzkim 121, woj. śląskim 96, woj. małopolskim 74, woj. podlaskim 54, woj. wielkopolskim 46.

Strażacy najczęściej interweniowali w związku z połamanymi drzewami i konarami, zatarasowanymi drogami, zalanymi posesjami i piwnicami - przekazał w poniedziałek rano na antenie TVN24 starszy kapitan Krzysztof Batorski, rzecznik PSP.

Bez prądu pozostaje 16 tys. odbiorców, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego - 12,5 tys. W szczytowym momencie prądu nie miało około 25 tysięcy odbiorców. Nikt nie został ranny.

Ponad 1100 interwencji strażaków po burzach
Ponad 1100 interwencji strażaków po burzachtvn24

Powalone drzewa w woj. mazowieckim

Minionej doby na Mazowszu strażacy interweniowali 617 razy, z czego 304 razy w Warszawie – poinformował w poniedziałek rano oficer prasowy mazowieckiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Karol Kierzkowski.

W związku z opadami deszczu i silnym wiatrem strażacy podjęli również wiele interwencji w okolicach stolicy: w pow. pruszkowskim (71), legionowskim (40), grodziskim (34) czy wołomińskim (25).

W większości zdarzenia dotyczyły powalonych na jezdnie drzew, zalanych garaży i częściowych podtopień. W Legionowie uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia.

CZYTAJ WIĘCEJ O BURZY W WARSZAWIE

Burza, która przeszła nad Warszawą, była wyjątkowo gwałtowna. Odnotowano porywy wiatru do 95 kilometrów na godzinę (stacja Warszawa-Flitry). Na Bielanach spadły 22 litry wody na metr kwadratowy. Jak poinformował IMGW, po burzowych opadach stan wody w Warszawie na Wiśle "podskoczył" o pięć centymetrów.

Burza w Warszawie
Burza w WarszawieKontakt 24

Podtopienia w Łódzkiem

W województwie łódzkim, w związku z usuwaniem skutków silnych burz, wieczorem w niedzielę i w nocy straż pożarna interweniowała 121 razy. Burze przemieszczały się z południowego zachodu na północny wschód z opadami deszczu o natężeniu 5-10 litrów wody na metr kwadratowy na 10 minut, lokalnie z gradem o średnicy do 4 centymetrów. Występowały porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę.

- Pracy było dużo, ale nie aż tak, jak się spodziewaliśmy. Interweniowaliśmy głównie przy podtopionych budynkach, pomagaliśmy przy wypompowywaniu wody z piwnic domów i innych pomieszczeń oraz usuwaniu powalonych drzew i gałęzi. W powiecie radomszczańskim i łaskim odnotowaliśmy dwa uszkodzone dachy w budynkach gospodarczych, a w brzezińskim i łódzkim wschodnim wiatr uszkodził dachy dwóch domów - poinformował w poniedziałek rano dyżurny Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi. Dodał, że nie było poszkodowanych osób.

Zerwany dach na Podlasiu

Ponad 40 interwencji odnotowała straż pożarna w związku z gwałtownymi burzami i opadami deszczu, które w niedzielę późnym wieczorem przeszły nad województwem podlaskim - poinformowało w nocy całodobowe stanowisko kierowania PSP w Białymstoku. To statystyka na godz. 23.30 w niedzielę.

Większość interwencji związana była z wypompowywaniem wody z posesji czy usuwaniem z dróg połamanych konarów drzew. W powiecie białostockim (tam zgłoszeń było najwięcej) odnotowano też jeden zerwany dach na budynku i pożar (niewykluczone, że od wyładowania atmosferycznego).

Nad Białymstokiem burza z silnymi wyładowaniami i intensywnym deszczem przeszła po godz. 22 i trwała ok. 30 minut. Również w ciągu dnia w stolicy Podlaskiego intensywnie padało, niektóre ulice były czasowo zalane wodą i ruch był tam utrudniony, ale nie odnotowano żadnych miejsc nieprzejezdnych.

Zablokowane drogi w woj. śląskim

Strażacy interweniowali w woj. śląskim w sumie minionej doby 89 razy - najczęściej na terenie powiatu zawierciańskiego - 20 razy, Jaworzna - 11 razy oraz powiatu cieszyńskiego - 11 razy. Interwencje dotyczyły głównie usuwania połamanych gałęzi i powalonych drzew oraz - w 4 przypadkach - pompowania wody. Uszkodzone zostały dachy w dwóch budynkach mieszkalnych: w Jaworznie i miejscowości Siadcza w powiecie zawierciańskim, oraz na trzech budynkach gospodarczych - jednym w Jaworznie i dwóch w powiecie zawierciańskim.

W miejscowości Piasek w powiecie pszczyńskim w niedzielę wieczorem na drogę S1 wichura zwaliła gałęzie drzew. Ruch w kierunku Bielska-Białej odbywał się jednym pasem. Przed północą przywrócono ruch na drodze.

Również w niedzielę wieczorem w Sławkowie w powiecie będzińskim na drogę krajową nr 94 w wyniku wichury spadło drzewo, blokując przejazd w kierunku Olkusza. Wytyczono objazd przez Bukowno (Małopolskie). O godz. 22.20 przywrócono ruch na drodze.

Kilkadziesiąt interwencji w Wielkopolsce

W ciągu ostatniej doby około 50 razy wyjeżdżali wielkopolscy strażacy do zdarzeń związanych z sytuacją pogodową. Głównie były to interwencje związane z wypompowywaniem wody czy usuwaniem konarów. W zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych.

Jak poinformował w poniedziałek oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, w tym czasie nie odnotowano poważniejszych zdarzeń. Działania przeprowadzono bez większego nakładu sił i środków. Głównie były to zdarzenia w południowo-wschodniej części regionu.

Wasze relacje

Na Kontakt 24 wysyłaliście pogodowe relacje ze swoich regionów:

Autor: kw,ps/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, RCB, PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Ryszard/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z silnym deszczem. W mocy są ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Ulewom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, miejscami może spaść nieduży grad.

Uwaga: ostrzeżenia IMGW przed burzami nadal w mocy

Uwaga: ostrzeżenia IMGW przed burzami nadal w mocy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na środę 16.07. Noc będzie pochmurna, miejscami z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, ale w dzień niebo nad Polską zakryją chmury, z których może popadać. Temperatura będzie niższa niż we wtorek, ale nie powinna spaść poniżej 20 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 15 lipca. Chmury, deszcz i niższa temperatura. Nocą może mocno wiać

Pogoda na jutro - środa, 15 lipca. Chmury, deszcz i niższa temperatura. Nocą może mocno wiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że możliwe są podtopienia, i zalecają, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdź, kto dostał alert RCB.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego. Od momentu gdy polski astronauta opuścił kapsułę, zajmowały się nim służby medyczne. Teraz czeka go pobyt na obserwacji w niemieckiej Kolonii, do której leci na pokładzie polskiego samolotu rządowego.

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl