Warunki w górach niebezpieczne. I zaspy śniegu, i śliskie kamienie

[object Object]
Turyści o niebezpiecznej pogodzie w górachtvn24
wideo 2/23

W górach ze względu na opady śniegu i silny wiatr jest szczególnie niebezpiecznie. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy ostrzegają amatorów pieszych wycieczek i apelują o rozwagę.

W polskich górach panują bardzo trudne warunki. Wszędzie wprowadzono drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego.

Wieje też silny wiatr. Jak poinformowała przed godziną 18 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, na Śnieżce wieje w porywach do 126 kilometrów na godzinę, a na Kasprowym Wierzchu do 80 km/h.

Na Kasprowym Wierchu leżą niemal dwa metry śniegu. "Świeży opad śniegu spowodował, że wiele szlaków jest nieprzetartych. Śnieg jest mokry i przepadający (niezmrożony). Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, jednak na niektórych stromych stokach umiarkowanie. Lawiny mogą wyzwalać się przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych wschodnich i południowych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Od strony Doliny Cichej utworzył się niebezpieczny nawis śnieży. W niektórych miejscach jest duża ilość śniegu, a w innych, z których został wywiany, jest ślisko.

Jak podają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Pokrywa śnieżna jest nierównomierna już powyżej górnej granicy lasu.

"Powinniśmy być przygotowani"

- Wiatr przerzuca śnieg z miejsc wypukłych, do wklęsłych, więc w niektórych miejscach możemy spotkać kamienie, a w innych będzie zaspa śnieżna - mówił Jan Krzeptowski-Sabała z tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Wybierając się w te tereny, powinniśmy być przygotowani, czyli sprawdzać komunikat lawinowy i posiadać odpowiedni sprzęt - podkreślał.

Mimo trudnych warunków, w Tatrach można spotkać turystów. Jak przyznawali, pogoda jest niebezpieczna i trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą specjalistycznego sprzętu. - Byliśmy prawie na Pośrednim Wierchu, ale nic nie widać, trzeba było wracać. Bez raków nie polecam (poruszania się - przyp. red.) - mówił jeden z nich.

Turyści o niebezpiecznej pogodzie w górach
Turyści o niebezpiecznej pogodzie w górachtvn24

Ponad 1,5 metra śniegu w Bieszczadach

W Bieszczadach drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje powyżej górnej granicy lasu.

- Zagrożenie występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy to między innymi masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Godawski.

Niektóre szlaki turystyczne są nie przetarte i zawiane. W górnych partiach gór leży średnio około 35 centymetrów śniegu, miejscami zaspy mogą przekraczać półtora metra. Natomiast w położonych niżej miejscowościach leży 15-25 cm śniegu.

Na połoninach wiatr wieje z prędkością 45 kilometrów na godzinę, w bieszczadzkich dolinach jest bezwietrznie. Wszędzie panuje dobra widoczność.

Jak podaje komunikat, w ciągu ostatniej doby w Bieszczadach spadło 15 cm śniegu. Opady zostały przetransportowane przez bardzo silny południowy wiatr na stoki zawietrzne, zagrożenie lawinowe w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego śniegu na starej pokrywie oraz na stromych stokach (w formacjach wklęsłych, lejach, jarach). W grzbietowych partiach pokrywa sięga do 70-130 cm. Najwięcej śniegu znajduje się w miejscach odłożenia depozytów, gdzie pokrywa osiąga grubość około 150 cm lub więcej.

Niebezpiecznie także w Beskidach

W Beskidach w środę rano było mroźnie i słonecznie. Termometry wskazywały kilka stopni poniżej zera. Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego ze względu na ochronę gatunkową głuszca od początku lutego do czasu zejścia śniegu obowiązuje zakaz poruszania się na nartach. Podobne ograniczenia obowiązują na Słowacji.

Z powodu wichur warunki na szlakach turystycznych, a także na niektórych fragmentach tras narciarskich są trudne. Jak powiedział ratownik GOPR Łukasz Dunat, na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Dotyczy stromych stoków, zwłaszcza w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr. - Na szlakach występują oblodzenia. We znaki daje się też silny wiatr. Trzeba być przygotowanym na to, że w wichurze idzie się dłużej. Wiatr jest też przyczyną wyłączenia górnego odcinka kolei gondolowej na Skrzyczne - powiedział Dunat.

Ośrodki narciarskie funkcjonują normalnie. Goprowcy przestrzegli jednak, że choć generalnie warunki narciarskie są dobre, to jednak w niektórych miejscach mogą być utrudnione.

- W efekcie wiejącego wiatru śnieg przykurzył wystające kamienie - wyjaśnił ratownik.

Jak przestrzegają goprowcy, ze względu na bardzo silny wiatr, sięgający ponad 100 kilometrów na godzinę, w innych miejscach należy się spodziewać nowych znacznych depozytów śniegu po północnej stronie masywu - przestrzegli goprowcy.

Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry wynosi do 80-150 cm w miejscach nawianych. Szlaki częściowo nie są przetarte. Przy schronisku na Markowych Szczawinach leży 82 cm śniegu.

Silny wiatr wieje w Karkonoszach
Silny wiatr wieje w Karkonoszach tvn24

W Karkonoszach silnie wieje

W Karkonoszach największego ryzyka lawinowego należy spodziewać się w miejscach ze świeżymi depozytami śnieżnymi. Najwięcej śniegu wiatr odłożył na stronach zawietrznych, tuż za przełamaniami terenu, w większych głębszych depresjach, żlebach czy jarach. Pokrywa jest nierówno rozmieszczona. Ciągły transport śniegu przez wiatr oraz opady powodują powolny, dalszy wzrost zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna charakteryzuje się dużą zmiennością pod względem twardości. W wielu depresjach sięga ponad metra.

Turyści, uważajcie

Turyści, którzy wybierają się na wędrówkę w góry, muszą dobrze się ubrać. Podstawą są solidne buty. Konieczne są raki lub raczki. Warto mieć raki i latarkę lub "czołówkę". Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.

Lawiny - śmiertelne zagrożenie (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: kw,ps/map / Źródło: TOPR, GOPR, TPN, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W niedzielę 25.05 wystąpi zmienne zachmurzenie. Miejscami pojawią się opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Alarmy wydano na terenie 13 województw. Sprawdź, gdzie ściśnie lekki mróz.

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez wiry niżowe znad Atlantyku. Przyniosą one w wielu regionach kraju opady deszczu. Temperatura przekraczać ma miejscami 20 stopni.

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła pakistańską prowincję Sindh. W piątek termometry pokazały tam prawie 50 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Źródło:
Reuters

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+