W środę wieczorem zanieczyszczenie powietrza rosło. W wielu regionach jakość powietrza była określana jako średnia, ale miejscami pojawiała się niezdrowa, a nawet zła.
W środę przed godziną 21 miejscami pojawiło się duże zanieczyszczenie powietrza. Najgorszą jakość odnotowano na południu, ale źle było też miejscami w innych regionach.
Stężenie pyłu PM10
Przed godzina 21 zła jakość powietrza wystąpiła we Wschowej (158 µg/m3) i w Połańcu (145 µg/m3). Niezdrowe powietrze pojawiło się w Bydgoszczy (126 µg/m3), Łomży (100 µg/m3) i Rybniku (125 µg/m3).
Przed godziną 21 w wielu miastach na terenie Dolnego Śląska, Śląska, Podkarpacia i Małopolski powietrze było średniej jakości. Tak było także w województwie pomorskim.
Stężenie pyłu PM2,5
Najgorsza sytuacja panowała w Połańcu. Tam powietrze było określane jako złe (118 µg/m3). Niewiele lepsze, bo niezdrowe, występowało w Kościerzynie (80 µg/m3), Bydgoszczy (72 µg/m3), Legionowie (61 µg/m3) i Katowicach (62 µg/m3).
W wielu regionach kraju jakość powietrza była też średnia.
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5 to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Jak się chronić?
W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza normy przebywanie na dworze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Narażamy na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: AP,ao/map,aw/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock