W niedzielę będziemy mieli okazję oglądać, nawet gołym okiem, niezwykłe połączenie - Jowisz spotka się z Księżycem. Lornetka o 10-12-krotnym przybliżeniu pozwoli nam zmieścić w polu widzenia oba ciała, a jednocześnie dojrzeć zarys tarczy Jowisza i jego cztery galileuszowe Księżyce.
O spotkaniu na sferze niebieskiej dwóch bardzo jasnych obiektów poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Warto przygotować lornetki, by móc dokładnie przyjrzeć się satelitom gazowego olbrzyma.
Cieńki sierp i kula
Wąski sierp Księżyca, znajdującego się dwa dni po nowiu, oraz największa planeta Układu Słonecznego czyli Jowisza spotkają się już o godzinie 15.32 naszego czasu.Wtedy Srebrny Glob znajdzie się najbliżej Jowisza, w odległości 2.5 stopnia. O tej porze będzie wciąż jasno, więc obserwacja będzie możliwa około godziny po zachodzie Słońca, w okolicach godz. 21.20. Oba obiekty będą świecić 10 stopni nad północno-zachodnim horyzontem.
Kosmiczne poruszenie na majowym niebie
Maj zapowiada się obiecująco w kwesti obserwacji planet. Nocne niebo będzie bogate w zjawiska, których na co dzien nie mamy okazji oglądać. Przez cały miesiąc możemy podziwiać przez lornetkę dwie komety. Obie niestety oddalają się już od Słońca i słabną, ale wciąż możemy je zobaczyć.
Z kolei pod koniec maja maksimum swojego blasku osiągnie planetoida Hebe. Jej jasność wyniesie wtedy 9,6 magnitudo, co oznacza że dojrzymy ją przez większe lornetki. Można będzie ją odnaleźć w gwiazdozbiorze Wężownika.
Autor: mb/tr / Źródło: PAP/EPA