Ta noc i sobotni poranek przyniosą przymrozki. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Z prognozy zagrożeń wynika, że zjawisko to może towarzyszyć nam także w kolejnych dniach, a dodatkowo pojawi się ryzyko wystąpienia oblodzeń, opadów śniegu i silnego wiatru.
Noc z piątku na sobotę oraz poranek w wielu regionach kraju będzie mroźny. Alarmy pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem obowiązują w województwach:
- pomorskim,
- kujawsko-pomorskim,
- warmińsko-mazurskim,
- podlaskim,
- mazowieckim, z wyjątkiem powiatów płockiego, Płock, gostynińskiego, sochaczewskiego, warszawskiego zachodniego, Warszawa, otwockiego, pruszkowskiego, grodziskiego, żyrardowskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, białobrzeskiego, przysuskiego, radomskiego, Radom i szydłowieckiego;
- lubelskim, w powiatach włodawskim, parczewskim, lubartowskim, puławskim, ryckim, radzyńskim, bialskim, Biała Podlaska i łukowskim;
- dolnośląskiego, w powiatach kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, lwóweckim, i lubańskim;
- śląskim, w powiatach żywieckim, bielskim i cieszyńskim;
- małopolskim, w powiatach suskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim i gorlickim;
- podkarpackim, dla powiatów jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.
W woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim alarmy będą obowiązywać do godziny 9 w sobotę. W pozostałych regionach przestaną obowiązywać o godzinie 8.
Na południu kraju temperatura powietrza spadnie do -4 stopni Celsjusza, a przy gruncie do -5 st. C. W pozostałych regionach miejscami temperatura powietrza wyniesie -3 st. C, a przy gruncie nawet do -10 st. C (szczególnie w regionach północno-wschodnich).
Prognoza zagrożeń na sobotę
Przymrozki spodziewane są także w sobotę. Alerty przed tym zjawiskiem mogą pojawić się w woj. podkarpackim, małopolskim, śląskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Temperatura powietrza może spaść do 0 st. C, a przy gruncie do -3 st. C.
Prognoza zagrożeń na niedzielę
W niedzielę przymrozki mogą pojawić się w całym kraju. Lokalnie temperatura może przy gruncie spaść do -6 st. C.
Oprócz tego, w woj. pomorskim i zachodniopomorskim może wiać silny wiatr. Jego prędkość w porywach osiągnie do 70 kilometrów na godzinę.
Dodatkowym utrudnieniem mogą stać się oblodzenia. Alarmy przed tym zjawiskiem mogą zostać wydane w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.
Z prognozy zagrożeń wynika także, że w woj. dolnośląskim mogą pojawić się alerty przed opadami śniegu. Lokalnie może spaść do ośmiu centymetrów.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek
Poniedziałek może być kolejnym dniem z przymrozkami w całym kraju. Lokalnie temperatura powietrza może spaść do -5 st. C, a przy gruncie do -7 st. C.
Oprócz tego w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podkarpackim i lubelskim mogą pojawić się alarmy przed oblodzeniami.
Pamiętajmy, by zachować wzmożoną czujność i zwracać uwagę na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, między innymi na osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: dd,anw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock