GIS ostrzega przed kleszczami. Zagrożenie ukąszeniem tych pajęczaków dotyczy nie tylko lasu. Może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Sprawdź, jak uchronić się przed ugryzieniem lub co zrobić, gdy już do niego dojdzie.
W najbliższych dniach w Polsce będzie upalnie. Warto pamiętać, że szukając ochłody w lesie lub nad wodą, narażamy się na kontakt z kleszczami. Te groźne dla ludzi pajęczaki są aktywne aż do października.
Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego. Nie jest dla nich ważny wiek, ani wielkość ofiary, dlatego uważać powinny zarówno dzieci, jak i dorośli.
Jak radzić sobie z kleszczami?
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Ukłucie często nie zostaje zauważone z powodu właściwości znieczulających śliny pajęczaków. Ważne jest zatem, by podejmować właściwe działania profilaktyczne. W tym celu Główny Inspektorat Sanitarny przygotował krótki, rysunkowy film, który pokazuje, co należy zrobić w przypadku ukąszenia.
Zalecenia przekazano w formie hip-hopowej melorecytacji. "Kleszcz czuje się lepiej, gdy jest ładna pogoda, letnia aura, miejsca w parkach, zwabia go woda, łatwa droga. Odsłaniasz ciało - to kusi kleszcza, więc na wszelkich wyprawach nogawka i długi rękaw. (...) Legenda krąży. Ktoś błędnie podpowie, co zrobić jak ukąsi. Uświadom to sobie. Tłuszcz, alkohol, dezynfekcja - tłum namawia. Stop! Tak tylko wkurzasz kleszcza. (...) Nie bądź kozak, pęseta albo kontakt z lekarzem - damy taką radę" - słychać zza rysunkowego kadru.
Występowanie
Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach kwasu masłowego, który jest obecny w naszym pocie.
Zaleca się, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć długie, obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz lub czapkę. Po powrocie do domu należy się dokładnie obejrzeć. Trzeba sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie kleszcze - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami. Jeśli już dojdzie do ukąszenia kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała.
Zobacz, co radzi specjalista od chorób zakaźnych.
Autor: zupi / Źródło: PAP, gis.gov.pl