Upały dotarły do Polski. Dla pięciu województw wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed wysoką temperaturą. W siedmiu województwach obowiązują alerty przed burzami z gradem. Wydano także alert związany z intensywnymi opadami deszczu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami i frontem burzowym, które nadciągają do Polski. Dla południowo-wschodniej części kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z wysoką temperaturą powietrza. Dla siedmiu województw obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w:
- województwie śląskim od czwartku od godziny 11 do piątku do godz. 19. W tym regionie prognozuje się temperaturę maksymalną w czwartek od 31 stopni do 34 st. C, a w piątek od 27 do 31 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 do 20 st. C.
- woj. świętokrzyskim od czwartku od godz. 11 do soboty do godz. 20. Na tym obszarze temperatura w piątek i sobotę wyniesie od 28 do 32 st. C, a w czwartek do 33 st. C. Temperatura minimalna w nocy osiągnie od 16 do 20 st. C.
- woj. małopolskim od czwartku od godz. 11 do soboty do godz. 20. W tym regionie prognozuje się temperaturę maksymalną w sobotę od 29 do 32 st. C, a w czwartek i piątek nawet do 34 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 16 do 20 st. C.
- woj. lubelskim od czwartku od godz. 14 do soboty do godz. 18. Na tym obszarze prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 29 do 33 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 do 19 st. C.
- woj. podkarpackim od czwartku od godz. 11 do soboty do godz. 20. W tym rejonie prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 31 do 34 st. C, a w piątek do 35 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17 do 21 st. C.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w:
- województwie dolnośląskim od czwartku od godziny 12 do piątku do północy. Burzom będą towarzyszyły opady w wysokości od 25 do 40 litrów na metr kwadratowy. Powieje też wiatr o prędkości dochodzącej do 80 km/h. Lokalnie spadnie grad.
- województwie lubuskim od czwartku od godziny 12 do piątku do północy. Burzom będą towarzyszyły opady w wysokości od 25 do 40 litrów na metr kwadratowy. Powieje też wiatr o prędkości dochodzącej do 80 km/h. Lokalnie spadnie grad.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w:
- województwie wielkopolskim od czwartku od godziny 17 do piątku do 3 w nocy. Burzom będą towarzyszyły opady od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw. Wiatr będzie wiał z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie grad.
- województwie zachodniopomorskim od czwartku od godz. 18 do soboty do godz. 3. Na tym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw., oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie popada grad. Największe natężenie zjawisk będzie wieczorem i w pierwszych godzinach nocnych.
- województwie lubelskim od czwartku od godz. 16 do godz. 23. W tym regionie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 do 20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw., oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie spadnie grad.
- na południu województwa mazowieckiego od czwartku od godz. 16 do godz. 23. Na tym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 do 20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw., oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie popada grad.
- województwie kujawsko-pomorskim od czwartku od godz. 21 do piątku do godz. 9. W tym rejonie prognozuje się wystąpienie burz, w których suma opadów wyniesie miejscami do 30 l/mkw., a porywy wiatru do 65 km/h. Lokalnie wystąpią opady gradu.
W województwie pomorskim wydano alert pierwszego stopnia w związku z intensywnymi opadami deszczu. Jest on ważny od czwartku od godz. 23 do piątku do godz. 15. Na Pomorzu prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów wyniesie do 30 l/mkw.
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia obowiązuje w:
- województwie dolnośląskim od czwartku od godziny 13 do godziny 21 stan wody podniesie się do strefy wody średniej, lokalnie wysokiej. Lokalnie, szczególnie w zlewniach górskich i podgórskich oraz w zlewniach silnie zurbanizowanych, wzrosty mogą być gwałtowne. Niewykluczone są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Alert pierwszego oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: AP/aw,sj / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock