Na tatrzańskich szlakach występują niesprzyjające warunki turystyczne. Wieje silny wiatr, który utworzył zaspy śnieżne. W wielu miejscach jest ślisko, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Podczas ostatnich dni ferii zimowych w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na górskich szlakach zalega warstwa świeżego śniegu. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ostrzegają, że w wielu miejscach jest bardzo ślisko. Poślizgnięcie się na zalodzonym zboczu lub płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Dodatkowo niski pułap chmur w partiach graniowych ogranicza widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń.
Miejscami w partiach szczytowych Tatr wiatr utworzył głębokie zaspy śnieżne. Termometry wskazują 6 stopni Celsjusza poniżej zera.
W partiach graniowych Tatr wieje silny wiatr. Według danych z godziny 11.30, na Kasprowym Wierchu w porywach wiatr osiąga prędkość do 83 kilometrów na godzinę. "Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i łamiące się drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - czytamy komunikacie turystycznym TPN.
Jak informuje TPN, szlak zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej jest zamknięty do odwołania z powodu prac związanych z usuwaniem powalonych przez silny wiatr drzew.
Zagrożenie lawinowe
Powyżej 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje drugi - w pięciostopniowej rosnącej skali - umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Jak czytamy w komunikacie TPN, poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
Wybierając się w wyższe partie gór, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu takiego jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopatka. Ważna jest też umiejętność posługiwania się sprzętem oraz umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.
Autor: ps/aw / Źródło: PAP, TPN, wetteronlinde.de
Źródło zdjęcia głównego: TOPR